Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady konkursów na dyrektorów teatrów

Łukasz Gazur
Te propozycje resortu ministra Piotra Glińskiego są dobrze oceniane
Te propozycje resortu ministra Piotra Glińskiego są dobrze oceniane Adam Guz
Trwają prace nad przepisami prawnymi, które mają usprawnić tryb powoływania dyrektorów teatrów w Polsce. Zmiany mogą pójść jednak znacznie dalej niż się spodziewano
">

Wśród proponowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmian jest m.in. zapis, który mówi o organizowaniu konkursu na rok przed końcem kadencji poprzedniego dyrektora. W praktyce oznacza to, że nowy dyrektor miałby więcej czasu, by przygotować realnie program swojej działalności od początku sezonu. Dotychczas często konkursy rozpisywane były dużo później, co oznaczało, że w wielu wypadkach pierwsze premiery odbywające się za rządów nowego dyrektora były jeszcze realizacją zamierzeń poprzedniego szefa danej sceny.

Prace nad projektem zmiany Rozporządzenia Ministra Kultury ws. organizacji i trybu przeprowadzania konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury, prowadzone pod auspicjami działającej przy Ministrze Rady ds. Instytucji Artystycznych, dobrze oceniane są przez środowisko artystyczne. Już wcześniej o takim kierunku zmian mówił w Krakowie Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich. O takim rozwiązaniu w kontekście ogłoszonego w tym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkursu na szefa Narodowego Starego Teatru w Krakowie, mówił na naszych łamach były dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie Maciej Nowak (obecnie dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu). - Niezrozumiałe jest, dlaczego decyzja o konkursie podjęta została dosłownie w ostatniej chwili. W Niemczech wymiana dyrektorów najważniejszych instytucji kultury przygotowywana jest z przynajmniej rocznym wyprzedzeniem - tłumaczy Nowak.

Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie także nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z postulatami, które są zmianą na lepsze. - Powiem więcej: moim zdaniem dyrektorzy odchodzący i przychodzący powinni być zatrudnieni „na zakładkę”, obok siebie. Dzięki temu przejmowanie instytucji następowałoby płynnie - zaznacza.

Również krytyk Łukasz Maciejewski pozytywnie ocenia propozycję. - Wydaje się, że trafia ona w punkt. W ostatnim roku obserwowaliśmy istne tornado przynoszące dyrektorów nieprzygotowanych do sezonu - twierdzi Maciejewski.

Jak podkreśla ministerstwo, dokument jest „zgodny z sugestiami podnoszonymi przez środowisko”. „Projekt jest w chwili obecnej opracowywany i konsultowany w MKiDN, następnie będzie poddany konsultacjom obowiązującym na rządowej ścieżce legislacyjnej” - czytamy w przesłanym nam przez resort kultury oświadczeniu.

Co jednak ciekawe, jak słyszymy nieoficjalnie, niektórzy członkowie Rady ds. Instytucji Artystycznych zastanawiają się, czy w rozporządzeniu nie powinny pojawić się zapisy zobowiązujące dyrektora do realizowania programu, z którym wygrał konkurs. To pochodna sytuacji w Starym Teatrze: nowy dyrektor Marek Mikos stwierdził, że nie powoła na stanowisko dyrektora ds. artystycznych Michała Gielety, którego wymienił w swojej aplikacji, a część wymienionych przez niego reżyserów (jak Monika Strzępka) zaprzeczyło jakoby zamierzali z nim pracować. Resort uznał jednak, że to nie jest powód do odwołania dyrektora, bo prawo nie zobowiązują go do realizowania programu z konkursu.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe zasady konkursów na dyrektorów teatrów - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska