https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne centrum kształcenia w zakresie IT otwarto w Mszanie Dolnej. To drugi taki ośrodek w Polsce

Alicja Fałek
Opracowanie:
Informatyczne Branżowe Centrum Umiejętności (IBCU) zostało utworzone w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Kosztowało prawie 15 mln zł. Korzystać będą z niego uczniowie, studenci, a nawet nauczyciele, którzy będą chcieli zdobyć nowoczesne kompetencje m.in. z zakresu projektowania i tworzenia gier komuterowychczy progrsmowania aplikacji internetowych.

Informatyczne Branżowe Centrum Umiejętności w Mszanie Dolnej swoją działalność zainaugurowało we wtorek, 11 lutego. To drugi taki ośrodek w Polsce, który swoją ofertę szkoleń branżowych kieruje zarówno do uczniów, jak i dorosłych oraz nauczycieli związanych z nauczaniem zawodu technik informatyk i programista. W Mszanie Dolnej będą się odbywać specjalistyczne kursy przygotowujące do uzyskania kwalifikacji sektorowej, które kończą się egzaminem oraz przyznaniem Certyfikatu Kwalifikacji Rynkowej w następujących branżach:

  • projektowanie i tworzenie gier komputerowych,

  • testowanie automatyczne i manualne systemów informatycznych,

  • programowanie aplikacji internetowych (FULL-STACK DEVELOPER),

  • projektowanie i programowanie aplikacji mobilnych (MOBILE DEVELOPER),

  • projektowanie architektury oprogramowania (SOFTWARE ARCHITECT).

Stworzenie IBCU w Mszanie Dolnej to efekt realizacji projektu dofinansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności realizowanego przez Powiat Limanowski oraz Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Mszanie Dolnej wspólnie z Partnerem Branżowym – Stowarzyszeniem HUMANEO, które specjalizuje się w dziedzinie Informatyki i Programowania. Za niespełna 15 mln zł Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych przeszedł kompleksową modernizację swoich pomieszczeń, dostosowując je do najwyższych standardów edukacyjnych oraz potrzeb współczesnego rynku IT. Projekt obejmował zarówno unowocześnienie przestrzeni, jak i zaawansowane wyposażenie, które umożliwi uczniom, studentom i osobom dorosłym zdobywanie praktycznych umiejętności w dziedzinie nowoczesnych technologii.

W ramach modernizacji powstało nowoczesne audytorium wyposażone w najnowsze technologie audiowizualne, które pomieści 97 osób. Są też cztery nowoczesne sale komputerowe z multimedialnym sprzętem dydaktycznym, zapewniającym interaktywną naukę i dostęp do najnowszych technologii. Uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności w specjalistycznych pracowniach, takich jak: pracownia spawania światłowodów, mikrokontrolerów przemysłowych i internetu rzeczy, pracownia wirtualizacji systemów operacyjnych i gier komputerowych, pracownia programowania oraz pracownia grafiki komputerowej. Nowa przestrzeń w ZSTI została zaplanowana z myślą o wygodzie wszystkich uczniów, w tym osób z niepełnosprawnościami. Stąd winda, biura, szatnia oraz dwa węzły sanitarne przystosowane do ich potrzeb. W sumie w ramach projektu ma być przeszkolone 700 osób.

W uroczystym otwarciu Informatycznego Branżowego Centrum Umiejętności uczestniczyła m.in. Alina Prochasek, członek Zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, przedstawiciele Partnera Branżowego – Stowarzyszenia Humaneo, a także władze powiatowe, miejskie i gminne oraz liczni goście związani z branżą edukacyjną i technologiczną. Poza przecięciem symbolicznej wstęgi, goście mieli okazję wysłuchać ciekawych prelekcji oraz zwiedzić nowoczesne pracownie.

Polecane

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska