Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości literackie. Zapomnij na chwilę o pandemii, czytaj książki

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Andrzej Banas / Polska Press
Na wydawniczych półkach nie ma nudy. Choć na kulturze wirus odcisnął duże piętno, nie zdołał jej sparaliżować, życie literackie przeniosło się do internetu, a wydawnicze nowości można zamówić na telefon. Oto mała podpowiedź, co w natłoku czytelniczych premier nie powinno umknąć.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

Reportaż

„Tragedia na Przełęczy Diatłowa”, Alice Lugen, Czarne
Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach. Obozujący na zboczu turyści rozcięli swój namiot, wybiegli w uralską noc, rozpalili ognisko. Nikt nie przeżył tej nocy. Do dziś nikt nie wyjaśnił tej sprawy, a samo śledztwo z 1959 roku było równie zagadkowe, jak tragedia. Dziś w Rosji badaniem tej sprawy zajmuje się kilkanaście tysięcy osób, w tym Fundacja Pamięci Grupy Diatłowa. Alice Lugen historia wyprawy służy do opowiedzenia o biurokratycznym chaosie, zimnowojennej histerii i zakulisowych politycznych rozgrywkach.

Biografie

„Obywatel PL”, Adam Bodnar, Mando
Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, w odważnej rozmowie z Bartoszem Bartosikiem prześwietla kondycję państwa. Zwraca uwagę na trudny dialog lewicy z chrześcijaństwem i nie zapomina o wykluczonych. Pokazuje dynamikę samorządów i bogactwo lokalnych społeczności, które dają Polsce energię do zmian. Obnaża wady transformacji ustrojowej, wskazując na jej ofiary i bohaterów. Zastanawia się nad przyszłością kolejnych pokoleń i wyczula na niebezpieczeństwa związane z obecną epidemią. Lektura obowiązkowa.

Tak wyglądały Wianki w poprzednich latach

Kraków. W tym roku Wianków nie będzie, zamiast nich odbędą s...

Powieść

„Cham z kulą w głowie”, Ziemowit Szczerek, wydawnictwo Znak
Ziemowita Szczerka nie trzeba przedstawiać, ma na koncie nie tylko kilka publikacji książkowych, ale też wiele nagród, w tym Paszport „Polityki”. Właśnie ukazała się jego najnowsza książka, tym razem utrzymana w konwencji kryminału noir rozgrywającego się w Warszawie. Ulubioną scenerią Szczerka są alternatywne dzieje Polski. Także i w tej powieści II wojna się nie wydarzyła. Sprawnie napisana powieść detektywistyczna, dla tych, którzy nie lubią zbyt szybko rozstawać się z lektura, dobra wiadomość „Cham z kulą w głowie” to opasły tom.

„Wyrwa”, Wojciech Chmielarz, Marginesy
Nowy thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza, autora „Rany” i zekranizowanego przez Canal+ „Żmijowiska”. Nowa powieść Chmielarza to opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem.

„Szepty z wyspy samotności”, Magda Knedler, Mando
Nowa powieść autorki bestsellerowej „Położnej z Auschwitz” - „Szepty z wyspy samotności” to przejmująca powieść o czasach zarazy i trudnych relacjach między ludźmi. O samotności, izolacji, ale też o pasji życia. Na wyspie trędowatych codzienność wygląda zupełnie inaczej, a jednak trzeba zachować pozory normalności. Miłość, wspomnienia, zwyczajne zmagania i dawne urazy wciąż pozostają żywe. Jaką tajemnicę skrywa to niezwykłe miejsce? Lektura idealna na kwarantannę.

Nauka

„Życie, fascynująca podróż przez 4 miliardy lat”, Juan Luis Arsuaga, Znak
Dla tych, którzy lubią się zastanawiać skąd, po co i dokąd zmierzamy hiszpański bestseller biologa i paleontologa Juana Luisa Arsuagi „Życie, fascynująca podróż przez 4 miliardy lat”. Arsuaga w ciągu trwającej 15 dni podróży, rozdział po rozdziale, pokazuje świat, jakiego dotąd nie znaliśmy. Opowiada, jak to się dzieje, że jedne organizmy pojawiają się na Ziemi, a inne znikają. Wyjaśnia, jak te mechanizmy działają w królestwach roślin i zwierząt. Zdradza, co było potrzebne, by wykształciła się kreatywność i inteligencja. Wreszcie zastanawia się, czy historia ewolucji dobiegła już końca, czy człowiek, jakiego znamy, to dopiero początek nowego jej rozdziału.

Dla młodzieży

„Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”, Małgorzata Musierowicz, Egmont
Gratka dla miłośników Borejków i Jeżycjady – bez względu na wiek. W tej międzypokoleniowej książce znajdziecie wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Jeżycjadzie, a co zawsze chcieliście wiedzieć. Sprawdźcie, jak wyglądał Ignacy Borejko w wieku chłopięcym i skąd się wziął serwis Nowakowskich, obejrzyjcie jedyną zachowaną fotografię pieska Genowefy Bombke i zachwyćcie się detalami jeżyckiej architektury. Ponad 130 alfabetycznie ułożonych haseł, kolorowe zdjęcia, nigdy dotąd niepublikowane ilustracje, ciekawostki, anegdoty, cytaty i powiedzonka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska