Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości na platformie PLAY KRAKÓW. Koncerty, spektakle, filmy i autorski program informacyjny

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble
Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble Joanna Gałuszka
W poniedziałek 7 marca startuje PLAY KRAKÓW NEWS, czyli nowy program informacyjny, a w ciągu najbliższego miesiąca na krakowskiej platformie PLAY KRAKÓW pojawi się garść premier: muzycznych, filmowych czy ze świata mody.

FLESZ - Polacy jednoczą się w słusznej sprawie

od 16 lat

Coraz więcej mieszkańców Krakowa angażuje się w pomaganie uchodźcom z Ukrainy. Jak robić to z głową, i gdzie potrzebni są wolontariusze? Na te pytania postara się odpowiedzieć PLAY KRAKÓW NEWS – nowy program informacyjny nadawany już od poniedziałku o godz. 18, w którym przydatne informacje znajdą dla siebie również Ukraińcy.

Program PLAY KRAKÓW NEWS będzie nadawany w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej. Pokaże aktualne życie mieszkańców Krakowa i podpowie, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy do miasta przybywa coraz więcej uchodźców z Ukrainy. By zobaczyć wydanie, wystarczy wejść na www.playkrakow.news i wcisnąć ikonę „play” (nie ma konieczności logowania!). Program jest koprodukowany przez Miasto Kraków, miejską spółkę Kraków5020 i KBF.

Marzec na PLAY KRAKÓW to także wiele propozycji muzycznych. Na początek spotkanie z muzyką współczesną w niezwykłym wydaniu, czyli "Bad Acid Trip" w wykonaniu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Ostatni koncert ubiegłorocznego cyklu Sacrum Profanum: Post Scriptum to epicki cykl utworów kameralnych autorstwa m.in. F austo Romitellego, napędzanych LSD i inspirowanych twórczością największych akolitów tej odurzającej substancji: obrazami Francisa Bacona, poezją Allena Ginsberga, Henriego Michaux oraz mistrza kwasowych eksperymentów – Timothy’ego Leary’ego. Premiera koncertu zaplanowana jest na 10 marca.

Następnie zajrzymy do świata młodego jazzu, a dokładniej na 45. Jazz Juniors Competition Od 11 marca będzie można obejrzeć koncerty nagrodzonych w ubiegłorocznym konkursie: zdobywców Grand Prix Jazz Juniors 2021 – węgierskiej grupy Nagy Emma Quintet, polskiego zespołu Superminimalism (druga nagroda) i włoskiego sekstetu Federico Calcagno & The Dolphians (druga nagroda ex aequo). Oprócz wspomnianych artystów będzie można posłuchać także zespołu Twospeak z Wielkiej Brytanii oraz kolejnych dwóch składów z Polski: Unleashed Cooperation i Ziemia.

Pierwszy dzień wiosny to z kolei światowy Dzień Muzyki Dawnej, który w Krakowie traktowany jest jako oficjalny prolog Festiwalu Misteria Paschalia. Tegoroczny program Early Music Day w wykonaniu zespołu Anacronía nawiązuje do koncertów, które od 1764 roku przez ponad dziesięć lat cyklicznie organizowali w Londynie klawesynista Johann Christian Bach (1735–1782) i altowiolista Carl Friedrich Abel (1723–1787).

W trakcie tych występów dzieła wybitnych kompozytorów, takich jak Joseph Haydn, były wykonywane na klawesynie czy violi da gamba, w czasie, gdy coraz większą rolę odgrywały fortepian i wiolonczela. Anacronía chce odtworzyć ten nietypowy krajobraz brzmieniowy, w którym stare mieszało się swobodnie z nowym. Koncert jest łącznikiem między tegoroczną a poprzednią, „iberyjską” edycją festiwalu. Transmisja LIVE z krakowskiego Pałacu Potockich zaplanowana jest na 21 marca na godz. 20.

Również w pierwszy dzień wiosny PLAY KRAKÓW zaprasza na Ogólnopolskie Eliminacje do Światowego Finału Konkursu Dance World Cup 2022. W ciągu trzynastu lat organizowany w stolicy Małopolski konkurs baletowy stał się prestiżowym dorocznym wydarzeniem o wysokim poziomie artystycznym. Zmagania tancerzy zarówno z Krakowa, jak i całej Polski w Nowohuckim Centrum Kultury będą podsumowaniem ich wielomiesięcznej pracy.

W marcu na PLAY KRAKÓW czeka nas jeszcze jedna muzyczna niespodzianka. W miesiącu urodzin Fryderyka Chopina użytkownikom platformy zostanie udostępniony bezpłatnie koncert "Chopin Impressions", czyli specjalny program prezentujący twórczość najsłynniejszego polskiego pianisty w jazzująco-orkiestrowej odsłonie.

Kolejną nowością zaplanowaną na marzec jest film "Jak Kuba Bogu". To krótka historia maniakalnego tramwajarza, który przez kwarantannę traci kontakt ze swoim ukochanym tramwajem. Chęć zemsty doprowadza go do odkrycia zdrady, co powoduje jeszcze większe komplikacje.

"Towards Sustainability" jest promocją idei odpowiedzialnej mody. Pod tym hasłem odbędzie się także tegoroczny Cracow Fashion Week organizowany przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU). W tym roku zostaną zaprezentowane kolekcje stworzone w trakcie pandemii, a w ramach zaplanowanej na 19 marca transmisji LIVE odbędą się m.in. pokazy mody, bezpłatne warsztaty czy wykłady.

„Miasta przyjazne turystyce – w poszukiwaniu nowego modelu atrakcyjności” to z kolei temat konferencji „Miasta historyczne 3.0”, która poświęcona będzie zmianie podejścia miast historycznych – w szczególności dotkniętych zjawiskiem overtourismu – do strategii odbudowania turystyki w kontekście aktualnych trendów i skutków pandemii. Czy turystyka w miastach może być zrównoważona i jak ją rozumieć? Jakie są granice komercjalizacji turystycznej dziedzictwa? Odpowiedzi na te i inne pytania będą szukać uczestnicy konferencji, a materiał ze spotkania pojawi się na PLAY KRAKÓW w ostatnich dniach marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska