- Nasza kampania polega na działaniach edukacyjnych. Są one istotne, ale jeszcze ważniejsza jest praktyka. Tu chcemy się wpisywać w rządowe i samorządowe programy, aby walczyć z niską emisja. To wzrost nakładów inwestycyjnych oraz wzbogacenie oferty dla klientów - mówi prezes zarządu Tauronu Filip Grzegorczyk.
Tauron chce zachęcać i wspierać osoby przechodzące na ekologiczne systemy grzewcze, np. gazowe. Jak? Na razie spółka nie ujawnia. Konkretny plan i oferta dla klientów ma być przedstawiona w lipcu.
W ramach programu "Oddychaj powietrzem" działa też strona internetowa o takiej samej nazwie, gzie znajdzie się m.in. kompedium wiedzy na temat niskiej emisji i ekologicznych systemów grzewczych.
O nowe rozwiązania prawne potrzebne do walki ze smogiem zabiega cały czas Kraków. Ostatnio przedstawiciele miasta zgłaszali m.in. potrzebę metody kontroli jakości spalanego węgla i palenisk węglowych.
Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...
Natomiast na rozwój sieci energetycznej spółka w Małopolsce przewidziała 356 mln zł. W Krakowie ma być to rozwój sieci opartej ma elektryczności, a w całym województwie gazowej.
Ogólnopolska Korporacja Kominiarzy złożyła kilka poprawek do obowiązujących przepisów, tak aby mogli mieć większe uprawnienia kontrolne, np. aby mogli "zamykać" niesprawne piece czy instalacje kominowe. Gdy taka jest zanieczyszczona, to przy rozpalaniu pieca, do atmosfera wydostaje się bardzo dużo zanieczyszczeń zalegających w instalacji.
- W Niemczech kominiarze mają czujniki pomiarowe i mogą czasowo zaplombować instalacje nie spełniające norm. Chcemy takich samych uprawnień dla krakowskich kominiarzy - mówi Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza. W Krakowie pracuje ok. 300-400 kominiarzy. Gdyby mieli uprawnienia kontrolne, mogliby się skutecznie przyczynić do walki ze smogiem.
Czytaj więcej o smogu w Krakowie
Autor: Piotr Ogórek
