Pociągiem do parku rozrywki w Zatorze
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetargi na budowę nowych przystanków w Zatorze i Wolbromiu. Inwestycje mają ruszyć w połowie tego roku.
- W Zatorze nowy przystanek kolejowy powstanie na trasie Kraków Płaszów - Oświęcim w pobliżu Energylandii - największego parku rozrywki w Polsce
- zaznacza Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK.
Właściwie jest to już miejsce na granicy gmin Zator i Przeciszów, stąd mieszkańcy obu miejscowości nie ukrywają zadowolenia z planów PKP PLK. Według wójta Przeciszowa Tomasza Kosowskiego, każdy pomysł, który może zmniejszyć korki na drogach w związku z dojazdami turystów do Energylandii jest cenny. Przez Przeciszów podobnie jak przez Zator podczas sezonu wakacyjnego w ciągu całego dnia po głównych i bocznych drogach ciągną się sznury samochodów z całej Polski. Jak dodaje Tomasz Kosowski, z planów parku Energylandia wynika, że główne wejście w najbliższych latach ma zostać usytuowane od strony Przeciszowa, czyli właśnie w rejonie ul. Granicznej będzie kumulował się ruch turystyczny. Nowy przystanek będzie odległy stąd o kilkaset metrów.
W ramach inwestycji przewidziana jest budowa dwóch peronów, na których staną wiaty, ławki, tablice informacyjne.
- Przystanek będzie oświetlony, a komunikację na perony ułatwią dojścia, przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dla osób niewidomych i niedowidzących przewidziano system ścieżek dotykowych. W planie jest również modernizacja istniejącego przejazdu kolejowo-drogowego - wylicza Dorota Szalacha.
Rozpoczęcie prac planowane jest w połowie tego roku, a ich zakończenie na koniec 2023 roku.
Nowy przystanek także dla pasażerów w Wolbromiu
W tym samym czasie ma rozpocząć się podobna inwestycja w Wolbromiu na trasie Tunel - Sosnowiec Główny. Jego lokalizacja jest przewidziana w sąsiedztwie szosy olkuskiej w ciągu drogi wojewódzkiej 783 w rejonie centrum handlowego.
- Dwa jednokrawędziowe perony znajdą się w dogodnym miejscu dla mieszkańców. Przystanek będzie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz oznakowanie i oświetlenie. Istotnym udogodnieniem dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się będzie przejście podziemne z windami
- zaznacza przedstawicielka PKP PLK.
Tutaj także osobom niewidomym, czy słabo widzącym, komunikację ułatwi system ścieżek naprowadzających.
Obie inwestycje, obejmujące zaprojektowanie i wykonanie robót prowadzone będą w ramach "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025".
- W województwie małopolskim wspomniany rządowy program przystankowy obejmuje sześć inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Wolbrom, Zator, Pisary, Dąbrówka i Nowy Sącz - dwa przystanki
- wylicza Dorota Szalacha.
W miejscowości Dąbrówka, w powiecie wadowickim (gmina Stryszów), na linii kolejowej nr 97 Skawina – Żywiec. Przystanek będzie zlokalizowany w okolicy Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka oraz w bliskiej odległości Jeziora Mucharskiego.
Jest jeszcze lista rezerwowa z 16 zadaniami obejmująca: Szczepanowice, Stary Sącz, Barcice, Rytro, Młodów, Łomnica Zdrój, Wierchomla Wielka, Andrzejówka, Milik, Muszyna, Muszyna Zdrój, Powroźnik, Tuchów, Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, zapewnienie lepszego dostępu do kolei.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Do Energylandii bez korków? Obwodnica Zatora i Podolsza przed majowym weekendem
- Najpiękniejsze kobiety z Małopolski zachodniej. To one zdobywały korony Miss
- Mieszkanka Oświęcimia wśród uczestników telewizyjnego show "99 - Gra o wszystko"
- Zobacz, ciekawe zdjęcia zamku w Rabsztynie na Instagramie
- Rajdy motocyklistów po suchym korycie Sztoły w Bukownie
- Kluczowe inwestycje na drogach wojewódzkich w Małopolsce do 2030 roku
