https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Czy SOR czeka od nowego roku paraliż? Radni klubu PiS Wybieram Nowy Sącz o likwidacji izby wytrzeźwień

Tatiana Biela
SOR już teraz ma problemy ze zbyt dużą liczbą pacjentów w stosunku do liczby miejsc, których jest jedynie 13
SOR już teraz ma problemy ze zbyt dużą liczbą pacjentów w stosunku do liczby miejsc, których jest jedynie 13 arch. polska press
Nie milkną echa decyzji radnych odnośnie likwidacji Izby Wytrzeźwień w Nowym Sączu. - Nie należy oszczędzać na zdrowiu i życiu ludzkim - komentują Iwona Mularczyk i Ilona Orzeł, radne klubu "PiS Wybieram Nowy Sącz. Wskazują również na poważne problemy jakie czekają w związku z tym posunięciem Sądecki Odział Ratunkowy.

Uchwała kończąca funkcjonowanie Izby Wytrzeźwień z dniem 1 stycznia 2023 roku została przyjęta na październikowej sesji rady miasta głosami większości radnych sprzyjających ratuszowi. Prezydent jako wnioskodawca uchwały tłumaczył ten krok koniecznością podjęcia drastycznych oszczędności.

- Prezydent tłumaczy zamknięcie izby kwestiami finansowymi. Ale jaki ta decyzja będzie miała wpływ na finanse sądeckiego szpitala, a także na zdrowie i życie mieszkańców miasta i regionu korzystających z SOR - podnosi Iwona Mularczyk.

Z kolei radna Orzeł podkreśla, że decyzja o likwidacji Izby Wytrzeźwień nie była konsultowana z dyrekcją szpitala, który poniesie teraz jej konsekwencje

- Czy kwota 2,7 mln zł warta jest życia i zdrowia ludzkiego - pyta.

Czy Sądecki Odział Ratunkowy czeka paraliż?

SOR dysponuje obecnie 13 łóżkami, z czego trzy miejsca to łóżka intensywnego nadzoru. Muszą one wystarczyć dla pacjentów z całej Sądecczyzny, a trafia ich na oddział ratunkowy około 100-150 na dobę. Z kolei ze statystyk wynika, że dziennie do Izby Wytrzeźwień trafia od pięciu do sześciu osób.

- Już teraz pacjenci oczekują w kolejce na przyjęcie przez lekarza. A co będzie się działo jeśli dodatkowo personel będzie musiał zajmować się nietrzeźwymi osobami, którymi do niedawna zajmowała się Izba Wytrzeźwień - podnosi Iwona Mularczyk.

Zaznacza, że personel medyczny będzie musiał spędzić nawet do dwóch godzin na przygotowanie takiej osoby do badań. Ponadto szpital nie wypuści pacjenta dopóki ten nie wytrzeźwieje.

- Jakie to spowoduje konsekwencje można sobie łatwo wyobrazić. Decyzja prezydenta i radnych przełoży się nie tylko na funkcjonowanie samego oddziału ratunkowego ale także na położenie pacjentów korzystających ze pomocy SOR.

- Co stanie się z pacjentami przybywającymi na SOR? Z ze spokojem chorych? A wzrost kosztów - pytają dalej radne.

Wskazują również, że do osób znajdujących się pod wpływem alkoholu często trzeba wzywać ochronę. A to generować będzie dalsze koszty dla placówki.

Czy oddział odwykowy to rozwiązanie problemu?

Choć prezydent zaproponował dyrektor sądeckiego szpitala utworzenie Oddziału Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych, radne zaznaczają, że nie jest to w tym momencie żadne wyjście z sytuacji.

- Rozmawiałyśmy na ten temat z dyrekcją i w tym momencie jest to niemożliwe. Szpital nie ma ani środków, ani też miejsca na taki oddział - mówią.

Ponadto dyrekcja wskazuje na konieczność utworzenia innych oddziałów, w tym okulistyki, neurochirurgii oraz oddziału dla pacjentów przewlekle chorych.

- Warto tu wspomnieć, że sądecki szpital służy całej Sądecczyźnie nie tylko mieszkańcom Nowego Sącza - zaznaczają radne.

Czy można cofnąć uchwałę o likwidacji Izby Wytrzeźwień?

Wprawdzie istnieje możliwość formalno - prawna cofnięcia uchwały o likwidacji izby, ale radne powątpiewają, czy ich ich koledzy i koleżanki z rady zdecydują się na taki krok.

- Powinniśmy jeszcze raz wrócić do tego tematu, bo decyzja o zamknięciu Izby Wytrzeźwień była błędem - podsumowują.

Na Sądecczyźnie i w sąsiednich regionach nie brak miejsc, w których według legend miały się znajdować skarby

Sądecczyzna. W tych miejscach podobno ukryto skarby. Teraz t...

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
old44
A kto powiedział ,że pijani mają być dopieszczani w szpitalu? Przecież to nie są ludzie chorzy, a nawet wprost przeciwnie. Najlepiej zawieźć ich wprost na na policję na tzw, dołek lub do aresztu i zamknąć na 24- 48 godzin. I następnego dnia stawić przed przyspieszonym sądem. Po co robić z takimi jakieś ceregiele.

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska