Szczątki generała Bronisława Pierackiego z należytym szacunkiem zostały wyjęte z metalowej trumny, w której spoczywał w grobowcu na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu. Następnie przeniesiono je do nowej trumny, w której zostanie przewieziony do mauzoleum, jakie jest odtwarzane przy Alei Wolności.
Prace na stary cmentarzu są zaawansowane. Przebudowywana jest aleja prowadząca do Sądeckiej Piety. Przygotowana została krypta grobowa, w którym spoczną szczątki Bronisława Pierackiego, a z cmentarza komunalnego przetransportowano granitową płytę ważącą 5,6 t.
Bronisław Pieracki, legionista, oficer Wojska Polskiego, minister w rządach II RP, wicepremier i współpracownik Józefa Piłsudskiego został zamordowany 15 czerwca 1934 r. przez ukraińskiego nacjonalistę. Jego ciało spoczęło w rodzinnym grobie na miejskim cmentarzu w Nowym Sączu. Trumnę ze zwłokami awansowanego pośmiertnie generała po roku przeniesiono do mauzoleum na starym cmentarzu, a grób przykryto granitową płytą. W 1940 r. niemieccy okupanci przenieśli trumnę generała wraz z płytą na cmentarz komunalny.
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, z inicjatywy środowisk patriotycznych, prezydent Ryszard Nowak zdecydował o przeniesieniu szczątków Bronisława Pierackiego na stary cmentarz. Będzie to czwarty pochówek generała.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Jak się przygotować do rozmowy o pracę?