WIDEO: Krótki wywiad
Od 1 stycznia osoby niepełnosprawne, które korzystały z indywidualnego transportu, jakie miasto Nowy Sącz zapewniało im na mocy umowy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Nowym Sączu, zostały pozbawione tej możliwości.
MPK nie wozi już osób niepełnosprawnych dostosowanym dla nich busem
Podczas dzisiejszej (9 stycznia) konferencji prasowej Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza, jeszcze raz wyjaśniła skąd wziął się problem. Poinformowała też o podjętych przez władze miasta krokach i ekspresowym rozwiązaniu.
- Usługa transportu indywidualnego osób niepełnosprawnych była wykonywana przez MPK od wielu lat, a ostatni aneks do umowy był zawarty w 2014 roku. Obecna umowa miała trwać do końca lutego 2020. Na początku grudnia poprosiłam radców prawnych o przygotowanie nowej umowy, w celu kontynuowania dotychczasowej - wyjaśniała wiceprezydent. - Ku naszemu zdziwieniu dowiedzieliśmy się, że nie ma możliwości realizowania tej usługi, czyli indywidualnego transportu osób niepełnosprawnych w taki sam sposób, w jaki odbywało się to dotychczas. Co więcej: obowiązująca aktualnie umowa zawiera poważne błędy prawne, które uniemożliwiają jej realizowanie. One powodują, że np. gdyby doszło do wypadku w trakcie takie transportu, to ubezpieczyciel nie miałby obowiązku wypłacić odszkodowania, bo odbywał się on niezgodnie z przepisami.
Jak podkreśliła Magdalena Majka, sposób w jaki ta usługa została przekazana przez miasto MPK, był niezgodny z ustawą o zamówieniach publicznych. Co więcej MPK nie posiada uprawnień do transportu indywidualnego i nie może go wykonywać.
- Nie było naszą intencją dokonywanie dramatycznych zmian, żeby z dnia na dzień rezygnować z realizacji usługi. Finansowanie na ten cel jest zaplanowane w budżecie miasta, a obecne problemy związane są tylko i wyłącznie z kwestiami proceduralnymi. Miasto nie chce oszczędzać na tej usłudze - przekonywała Majka.
Wiceprezydent dodała, że regularnie z transportu korzystało dotychczas pięć osób. Codziennie rano były one dowożone z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, a po południu przywożone z powrotem do domu. Trzy z nich to mieszkańcy Nowego Sącza.
- Dla nich mamy rozwiązanie natychmiastowe. To zasiłek celowy specjalny. Te osoby mogą zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o jego przyznanie - wyjaśnia Majka. - Jedna z tych osób już wniosek złożyła. Dzięki niemu będzie można korzystać z usług taksówki przystosowanej do przewozu wózków inwalidzkich.
Z zasiłku wypłacanego przez MOPS w Nowym Sączu mogą skorzystać tylko mieszkańcy miasta. Osoby niepełnosprawne mieszkające poza Nowym Sączem mogą wystąpić o taki zasiłek w swoich gminach.
- Jednocześnie pracownicy MOPS pracują intensywnie nad rozwiązaniem, które umożliwi kontynuowanie usługi transportu indywidualnego dla osób niepełnosprawnych w sposób zgodny z przepisami. Mam nadzieję, że już od 1 lutego będziemy mogli zaproponować i udostępnić, tym osobom, które na nią liczą - dodała wiceprezydent Nowego Sącza.
- Zobacz, gdzie swoje biura mają posłowie z Nowego Sącza
- Najlepsze salony sukien ślubnych w Nowym Sączu i okolicy według opinii w Google [PRZEGLĄD]
- Top 10 powodów do niezadowolenia mieszkańców Nowego Sącza
- Majątki sędziów z Nowego Sącza. Wiesz, że większość z nich spłaca pożyczki?
- Te budynki straszą od lat i proszą się o wyburzenie
- Mistrzowie parkowania na sądeckich ulicach
