https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Pierwszy rok Ludomira Handzla. Jedni mówią, że tnie wstęgi Nowaka, inni, że jest blisko ludzi jak żaden z jego poprzedników

Janusz Bobrek
Ludomir Handzel 5 listopada 2018 r., a za nim zdewastowana ul. Wąska. Aktualnie najbardziej zaniedbana ulica jest z jego inicjatywy remontowana
Ludomir Handzel 5 listopada 2018 r., a za nim zdewastowana ul. Wąska. Aktualnie najbardziej zaniedbana ulica jest z jego inicjatywy remontowana fot. Janusz Bobrek
Ludomir Handzel ma za sobą pierwszy rok zarządzania miastem. Był trudny początek w urzędzie: zwolnienia „ludzi poprzednika”, konflikt z radnymi PiS, a na koniec z sądeckim potentatem Ryszardem Florkiem. To rok pod znakiem audytów spółek i wydziałów, ale z prezydentem, którego, zdaniem radnych Koalicji Nowosądeckiej, mieszkańcy mają na wyciągnięcie ręki.

Zaczęło się od trzęsienia ziemi w sądeckim ratuszu. Pierwsze miesiące to wiele kadrowych decyzji nowego prezydenta, który rękami zastępcy Artura Bochenka („złego policjanta”) pozbył się świty swojego poprzednika Ryszarda Nowaka. Z pracą pożegnali się wszyscy dyrektorzy wydziałów (został jedynie Krzysztof Kurzeja, dyrektor Wydziału Geodezji i Nieruchomości) oraz prezesi spółek komunalnych. Ich miejsce zajęli ludzie mniej lub bardziej związani z Koalicją Nowosądecką. Na Handzla spadła fala krytyki, zarówno ze strony radnych PiS, posła Arkadiusza Mularczyka i byłego prezydenta Ryszarda Nowaka, a do urzędu trafiły wezwania do sądu pracy, bo części zwolnionych nie wystarczył jako powód „brak zaufania”. Decyzją wymiaru sprawiedliwości jedna osoba została przywrócona do pracy. W przypadku sporu z byłym dyrektorem Wydziału Kultury i Sportu Józefem Kantorem i zwolnioną dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Martą Jakubowską mediacje zakończyły się zawarciem ugody sądowej.

- Zgodnie z zawartą ugodą, strony zobowiązały się do nieujawniania jej treści - odpowiada Jakub Pędzich z Biura Prasowego Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Twarda rada do zgryzienia

Chociaż prezydentowi w trakcie tego roku przyszło się różnić z wieloma osobami, od okolicznych wójtów i burmistrzów w sprawie MPK i Sądeckich Wodociągów począwszy, po spór z prezesem Fakro Ryszardem Florkiem o przebieg planowanej drogi tzw. Węgierskiej Bis 2, to jednak najtrudniejszym przeciwnikiem okazali się radni. Jak oni oceniają jego 12 miesięcy?

- Najlepsze, co prezydentowi wyszło, to pijar - odpowiada radny Artur Czernecki (PiS Wybieram Nowy Sącz). - Szkoda, że przez rok czasu prezydent nie znalazł czasu, żeby spotkać się ze wszystkimi radnymi miasta. Rozmawia, ale tylko ze swoim czteroosobowym zapleczem. Wielokrotnie zachęcałem go do rozmów jak wykorzystać potencjał Prawa i Sprawiedliwości.
Rok funkcjonowania prezydenta to czas przejścia ze świata biznesu do świata samorządu. Tak widzi to radny Michał Kądziołka.

- To są dwa różne światy. Prezydent jako pierwszy rozpoczynał kadencję w ogromnym komforcie z 38 milionami złotych pozostawionymi przez poprzednika. Myślę, że Ludomir Handzel przez ten rok przecinał wstęgi dokonań poprzedników - zaznacza szef klubu PiS Dla Miasta i wymienia: most heleński, schronisko dla zwierząt, dworzec MPK, Pałac Młodzieży czy wbicie łopaty pod rewitalizację Parku Strzeleckiego oraz przekazywanie kluczyków do nowych autobusów.

- Teraz prezydent rozpoczyna działalność na własny rachunek i życzę mu, aby zaprezentował nam jak najwięcej autorskich projektów, które zrealizuje. Szkoda, że pomimo zapowiedzi nie widać przełomu w sprawie budowy stadionu Sandecji, a mieszkańcy Nowego Sącza za wodę i ścieki płaca więcej niż mieszkańcy okolicznych gmin - dodaje radny.

Blisko ludzkich spraw

Prezydent ma za sobą czteroosobowy klub Koalicji Nowosądeckiej, dwóch radnych niezrzeszonych oraz wsparcie Koalicji Obywatelskiej (5).

- Bycie prezydentem miasta nie jest łatwym zadaniem, dodatkowo, gdy robi się to w niekomfortowych warunkach, bo nie ma większości w radzie, a ma do czynienia z niełatwymi zadaniami i obietnicami do spełnienia - zaznacza radny Leszek Zegzda (Koalicja Obywatelska) i dodaje, że jest bardziej skłonny mówić o pozytywnych elementach pracy Handzla.

- Bezpośredni kontakt z mieszkańcami, dostępność urzędników, którzy w godzinach pracy nie spacerują po rynku. Każdy może się zwrócić się z prośbą do prezydenta - wylicza Jakub Prokopowicz. Radny Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że prezydent zadbał zarówno o podstawowe inwestycje od placów zabaw czy żłobka, przez adaptacje do realnych warunków projektów Parku Strzeleckiego czy strzelnicy, pozyskanie środków na remonty i przebudowę dróg oraz projekty edukacyjne, a na walce ze smogiem skończywszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wojenki

Boże, Boże, Boże, ale za co nas pokarales? A tak po ludzku, krowa która głośno buczy mało mleka daje. Wojenki, Wojenki, mieczem wywijanie i ludzi Bogu ducha winnych gnojenie. Można tak podsumować roku działalności.

G
Gość

handzel polityk czy hybryda ?namieszane PIS ,PO I INNI dziwni ludzie .raczej niespelnieni w życiu politycznym a nawet wykluczeni z partii .co do handzla to jedno że zrobił czystkę na górze to dobrze ale że zaczął doły firm ruszać ktore na niego glosowaly ... no cóż kto mieczem wojuje ten od miecza ..i nie jest to grożba tylko fakt samo destrukcji która sie już zaczęla i za pare lat o handzlu nikt nie wspomnie nigdzie

11111
9 listopada, 22:08, keisyr:

Po pierwsze Handzel nie jest rzeczywistym Prezydentem Nowego Sącza !

To człowiek ktory na oszustwach I kłamstwach wyborczych dostał się do Ratusza !

Handzel już wnet zostanie usunięty ! Dla dobra Nowego Sącza !

menelu wiejski keisyr jaki ti naprawdę [wulgaryzm].ięty dobrze w głowę jesteś

k
keisyr

Po pierwsze Handzel nie jest rzeczywistym Prezydentem Nowego Sącza !

To człowiek ktory na oszustwach I kłamstwach wyborczych dostał się do Ratusza !

Handzel już wnet zostanie usunięty ! Dla dobra Nowego Sącza !

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska