https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Po 365 latach miedź wraca na kopuły sądeckiej bazyliki. Z tym wiąże się ciekawa historia [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Ma kopuły sądeckie bazyliki wraca miedź. Remont trwa.
Ma kopuły sądeckie bazyliki wraca miedź. Remont trwa. Bazylika św. Małogorzaty
Sądecka bazylika jest remontowana już od prawie roku. W tym czasie udało się wykonać większość prac zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz świątyni. Budynek prezentuje się bardzo okazale, a na kopuły kościoła po 365 latach wraca właśnie miedź, którą w 1655 roku sprzedano, aby zapłacić podatki Szwedom.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Rozpoczęty w lipcu ubiegłego roku remont bazyliki św. Małgorzaty postępuje z dnia na dzień. Wymieniono już dach, a odnowa elewacji zewnętrznej powoli dobiega końca. Odmienione zostało również wnętrze sądeckiej fary - pomalowane zostały ściany wewnętrzne budynku i poddano renowacji między innymi żyrandole, kinkiety oraz stacje drogi krzyżowej. Gołym okiem widać efekty wykonanych prac, które przeniosły się teraz na kopuły.

-Każdy, kto spojrzy na bazylikę zauważy, że zmienia się ona na naszych oczach. Już wkrótce kopuły zostaną pokryte blachą miedzianą, dlatego wygląd zewnętrzny kościoła się zmieni. Co ciekawe, te kopuły w XVII wieku były już miedziane. Podczas najazdu szwedzkiego w 1655 roku, kiedy Szwedzi stacjonowali w Nowym Sączu nałożyli na miasto kontrybucje. Wówczas rajcy miejscy podjęli decyzję o ściągnięciu miedzi z wież bazyliki i sprzedali ją, aby móc zapłacić podatek- informuje ks. Jerzy Jurkiewicz

Historię tę opisał ks. Jan Sygański podkreślając, że ówczesny proboszcz był przeciwny decyzji radnych podjętej bez wiedzy biskupa i kapituły. Padła wówczas obietnica, że miedź wróci na dach bazyliki w lepszych czasach. Nastały one dopiero po 365 latach. Na wieży zmieniona została stolarka i wypiaskowana wieża północna.

Oprócz tego uzupełniane są fugi w kamieniu, a figury z ołtarza głównego znajdują się już w pracowni konserwatorskiej, gdzie zostaną odrestaurowane.

Przypomnijmy, że remont sądeckiej fary realizowany jest w ramach projektu „Z architekturą przez wieki – renowacja 4 zabytkowych kościołów diecezji tarnowskiej”. W ramach prac modernizacyjnych i konserwatorskich do końca 2022 roku zaplanowano kompleksowy remont pokrycia i więźby dachowej, ocieplenie nawy głównej i prezbiterium oraz konserwację elementów kamiennych, elewacji z tynku i cegły.

Dodatkowo zaplanowano także wykonanie uziemienia instalacji odgromowej oraz konserwację polichromii. Przy okazji wykonywanych robót przeprowadzane są badania archeologiczne i stratygraficzne. Wszystko odbywa się pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich.

Wartość dofinansowania przekazanego przez Województwo Małopolskie na remont bazyliki wynosi ponad 2,6 mln zł.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska