Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Prezydent Ludomir Handzel odpowiada na zarzuty radnych odnośnie podwyżek w MOPS i DPS

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Problem podwyżek dotyczy m.in. Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nawojowskiej
Problem podwyżek dotyczy m.in. Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nawojowskiej fot. Joanna Mrozek
Prezydent Ludomir Handzel odpowiada na zarzuty radnych klubu "PiS Wybieram Nowy Sącz" odnośnie nieprawidłowości do jakich miało dojść przy przydzielaniu podwyżek pracownikom MOPS i dwóch nowosądeckich DPS -ów. Jednocześnie kontrolę jednostek zarządzanych przez miasto zapowiedział już Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie.

Susza trawi Europę

od 16 lat

To już kolejna odsłona sprawy dotyczącej ewentualnych nieprawidłowości w przydzielaniu podwyżek pracownikom instytucji zarządzanych przez miasto. Radni Iwona Mularczyk i Michał Kądziołka, po rozmowach z pracownikami MOPS oraz dwóch DPS - ów, wystosowali do prezydenta Ludomira Handzla interpelację, domagając się wyjaśnień odnośnie kryteriów, jakie zastosowano przy przydzielaniu podwyżek, oraz rzekomego pomijania osób, które przebywały na zwolnieniu L4 dłużej niż 10 - 12 dni (także z powodu Covid - 19).

- Praca w tego typu jednostkach wymaga wielkiego poświęcenia i empatii, a ryzyko zarażenia różnymi infekcjami jest nieporównanie większe niż w innych jednostkach samorządu terytorialnego - przekonywali.

Kto zasługuje na podwyżkę?

Z wyjaśnień udzielonych przez Ludomira Handzla wynika, że miasto zastosowało kilka różnych kryteriów oceniając pracę osób zatrudnionych w MOPS i DPS-ach.

- W pierwszej kolejności brano pod uwagę w szczególności: przydatność dla danego działu czy jednostki, zaangażowanie w pracę, wkład merytoryczny, elastyczność oraz otwartość na proponowane zmiany organizacyjne - można przeczytać w odpowiedzi prezydenta.

Handzel zaznacza również, że nieobecność w pracy nie stanowiła decydującego kryterium oceny, ale też wpływała na nią, bo każda absencja pracownika przekłada na jakoś działania placówki, w której jest zatrudniony

- Każdy przypadek był analizowany indywidualnie - deklaruje prezydent.

Dodaje, że każdorazowo dyrektorzy danej jednostki brali udział w przygotowywaniu proponowanych rozwiązań płacowych. Ponadto środki na podwyżki miały pochodzić z budżetu miasta nie zaś funduszy państwowych bądź dofinansowania zewnętrznego.

Nas to nie przekonuje, niech PIP zbada sprawę

Zanim jeszcze prezydent udzielił radnym wyjaśnień, zainteresowali oni sprawę Państwowy Inspektorat Pracy w Krakowie. Wiadomo już, że PIP przeprowadzi kontrolę w placówkach podległych miastu i zostanie ona zakończona najpóźniej do 28 września. Natomiast wyjaśnienia prezydenta nie przekonują radnego Kądziołki, który wskazuje ponadto na niezgodności w wypowiedziach prezydenta Handzla i jego zastępcy Artura Bochenka. Szef klubu "PiS Wybieram Sącz" miał podczas ostatniej sesji rady miasta zapytać wiceprezydenta:

- Czy prawdą jest, że ostatnimi czasy pan prezydent udzielał pracownikom podwyżek, czy nagród i tymi podwyżkami, czy nagrodami nie byli objęci pracownicy, którzy nawet kilka dni w związku z wypadkami w pracy byli na zwolnieniu L4? Czy to jest prawda, czy nie?

- Odpowiadam, że to nieprawda - mówił Artur Bochenek.

Dzisiaj Kądziołka podkreśla, że co innego wynika z wyjaśnień Ludomira Handzla.

- Niech uzgodnią między sobą obowiązującą wersję - komentuje.

Zaznacza również, że sygnały o nieprawidłowościach płyną także z różnych wydziałów urzędu miasta oraz miejskich żłobków.

- Chcemy, żeby PIP przyjrzał się sytuacji także i w tych instytucjach - podsumowuje.

Zwierzęta z sądeckich łąk i lasów uchwycone w różnych momentach

Sądecczyzna. Takie okazy latającej fauny można spotkać na Są...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska