Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Wciąż trwają negocjacje w sprawie zamiany działek pomiędzy prezydentem a wojewodą. Kiedy obiecana rewitalizacja? Wizualizacje

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Na działce przy ul. Grybowskiej mieści się dawna remiza strażacka. A mógłby tu powstać tak potrzebny w centrum parking
Na działce przy ul. Grybowskiej mieści się dawna remiza strażacka. A mógłby tu powstać tak potrzebny w centrum parking Tatiana Biela
Nie widać końca negocjacjom miasta z Urzędem Wojewódzkim w sprawie zamiany działek. Chodzi o teren, na którym znajduje się dawna remiza strażacka. Urząd miasta chce tam wybudować parking, jednak działka znajduje się na razie w rękach wojewody.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

O wspomnianej zamianie mówi się w Nowym Sączu już od kilku lat. Transakcja ta stanowić ma warunek wstępny do rewitalizacji Rynku Maślanego sąsiadującego z dawną jednostką strażacką. W 2019 roku prezydent Ludomir Handzel zaprezentował mieszańcom swoją koncepcję przebudowy targowiska, zaś w 2021 ogłosił, że inwestycja będzie przebiegać etapowo. W pierwszej kolejności zaplanowano budowę parkingu, aby jednak inwestycja doszła do skutku należało uregulować kwestie własnościowe. Miasto chciało zatem pozyskać działkę przy ul. Grybowskiej, gdzie miałby powstać parking, a w zamian za to przekazać Skarbowi Państwa działki przy ul. Gorzkowskiej, Barbackiego, Sienkiewicza oraz Al. Piłsudskiego.

- Wojewoda wykazał zainteresowanie tym tematem i wydał kierunkową zgodę. Najpierw działki zostaną wycenione, a potem chcielibyśmy się nimi wymienić- informował prezydent podczas spotkania on-line z mieszkańcami miasta w lipcu 2021 roku.

Pod koniec 2022 roku sprawa nadal była w toku.

- Nic nie zmieniło się w tej kwestii i wojewoda nie przekazał miastu tego terenu. Ten wniosek procedowany jest już trzy lata - zaznaczał wówczas Ludomir Handzel.

Kilka dni temu temat znowu wypłynął, ale tym razem wątek podjął Krzysztof Głuc, przewodniczący rady miasta. Podczas konferencji prasowej poświęconej nabyciu przez wojsko działki na potrzeby WOT , wyraził niezadowolenie z przedłużonego oczekiwania na wymianę działek pomiędzy miastem a wojewodą.

- Czekamy na decyzję, bo to teren w centrum miasta - podnosił.

Miasto czeka na decyzję wojewody

Z pytaniem o losy tej transakcji zwróciliśmy się zarówno do Urzędu Miasta, jak i do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

- Rzeczywiście, sprawa ciągnie się od lat, jako miasto jesteśmy zainteresowani przejęciem nieruchomości po siedzibie straży pożarnej, mamy koncepcje zagospodarowania terenu, rewitalizacji Maślanego Rynku, stworzenia bardzo potrzebnego w tym miejscu parkingu - napisał w odpowiedzi wiceprezydent Artur Bochenek.

Zaznaczył również, że miasto dysponuje działkami, które mogłyby być wykorzystane pod budowę nowoczesnych siedzib państwowych instytucji.

- Czekamy na wiążące decyzje - zakończył.

Wojewoda czeka na odpowiedź miasta

Z kolei z odpowiedzi udzielonych przez Joannę Paździo, rzeczniczkę wojewody można wywnioskować, że to Urząd Wojewódzki oczekuje na ruch ze strony ratusza. Chodzi konkretnie o dwie działki - przy ul. Barbackiego oraz ul. Sienkiewicza. W pierwszym przypadku pojawił się problem dotyczący roszczeń osób trzecich o zwrot działki. Wprawdzie wojewoda zaakceptował propozycję prezydenta dotyczącą wyłączenia tej nieruchomości z proponowanej wymiany, ale zgodę obarczył warunkami.

- Pismo wojewody w tej sprawie jest datowane na 15 listopada 2022 roku. Jak na razie prezydent Nowego Sącza nie przedstawił jeszcze swojego stanowiska - informuje Joanna Paździo.

Podobne wątpliwości pojawiły się w przypadku działki przy ul. Sienkiewicza. Znajduje się ona w trwałym zarządzie Izby Administracji Skarbowej w Krakowie. Uregulowanie jej statusu prawnego wymagało stanowiska dyrektora Izby Administracji Skarbowej, który prosił miasto o doprecyzowanie kilku kwestii, w tym m.in. sposobu podziału działki oraz postanowień umowy na podstawie, której Izba będzie mogła nadal korzystać z przynależnych pomieszczeń, po wygaszeniu prawa trwałego zarządu do nieruchomości.

- Mając to na uwadze, pismem z 3 lutego 2022 roku przekazaliśmy Prezydentowi Miasta Nowego Sącza pismo Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z 23 grudnia 2021 r., z prośbą o ustosunkowanie się do poruszonych kwestii. Wojewoda Małopolski nadal oczekuje na odpowiedź -pisze Joanna Paździo.

Kiedy ratusz odniesie się do obydwu kwestii? Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do Urzędu Miasta i oczekujemy na odpowiedź.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska