Prace nad przygotowaniem corocznego finału rozpoczęły się już pod koniec października.
- Organizacja imprezy o takiej skali to duże wyzwanie logistyczne, a chcemy, by wszystko było dopięte na ostatni guzik - mówi Magdalena Furmanek-Kopiec, która już po raz trzeci kieruje działaniami sądeckiego sztabu WOŚP.
W styczniu 2018 r. udało się zebrać w Nowym Sączu ponad 105 tysięcy zł. Sztab liczy, że i tym razem sądeczanie nie zawiodą i otworzą swoje serca dla potrzebujących.
Pomagamy dzieciom
W tej edycji WOŚP zbiera na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
- Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom - tłumaczy Furmanek-Kopiec.
W Polsce funkcjonuje obecnie blisko 50 takich szpitali. W tego typu placówkach szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.
Szukamy wolontariuszy
Nie byłoby Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdyby nie zaangażowanie tysięcy wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i energię na pomoc w zbiórce pieniędzy na wybrany w danym roku cel.
Sądecki sztab także szuka chętnych do współpracy, ale jak zastrzega jego szefowa, liczba miejsc jest ograniczona.
- W tym roku, nasza centrala przeznaczyła dla Nowego Sącza jedynie sto miejsc, a od zeszłego piątku zgłosiło się już 50 wolontariuszy - mówi zadowolona Magdalena Furmanek-Kopiec.
Dodaje, że część z nich to osoby, które współpracowały już z WOŚP w poprzednich edycjach.
Aby zostać wolontariuszem, w sądeckim sztabie WOŚP wystarczą dobre chęci, a w przypadku osób niepełnoletnich zgoda opiekuna (rodzica) oraz założenie konta opiekuna wolontariusza stronie internetowej: iwolontariusz.wosp.org.pl.
Można założyć skarbonkę
Inną formą wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest założenie skarbonek stacjonarnych, do której sądeczanie będą mogli wrzucać pieniądze.
- Skarbonki mogą stanąć w różnych instytucjach, szkołach, sklepach czy punktach usługowych - tłumaczy Furmanek-Kopiec.
Aby otrzymać skarbonkę wystarczy skontaktować się ze sądeckim sztabem WOŚP.
- Będzie ona zapieczętowana, a instytucje, które zdecydują się ją u siebie postawić, będą ponosić za nią odpowiedzialność - wyjaśnia szefowa sztabu.
Zbiórka pieniędzy do skarbonek odbędzie się w dniach od 15 grudnia do 13 stycznia.
Zbieramy fanty
Kolejnym sposobem na dołożenie cegiełki do sukcesu WOŚP w Nowym Sączu jest przekazanie wsparcia rzeczowego w postaci fantów na różnego rodzaju nagrody oraz aukcje.
- To może być np. piękny album, obraz albo koszulka piłkarza, czy autograf znanej osoby - podpowiada Furmanek-Kopiec.
Koncerty i inne atrakcje
Jak co roku, w Nowym Sączu sztab WOŚP planuje dla sądeczan różne koncerty i inne atrakcje.
- Jesteśmy właśnie w trakcie rozmów z różnymi znanymi artystami, bo chcemy, aby któryś z nich odwiedził Nowy Sącz - mówi szefowa sztabu.
Oprócz koncertu gwiazdy na płycie rynku sądeczanie będą mogli również posłuchać różnych lokalnych wykonawców. Nie zabraknie także innych atrakcji, takich jak np. strefa animacji dla najmłodszych.
W tym roku, siedziba sztabu WOŚP będzie się mieścić w sądeckim Ratuszu, pod adresem Rynek 1. Z organizatorami można kontaktować się wysyłając e-mail na adres: [email protected] , przez pfrofil na Facebooku: wospnowysacz oraz telefonicznie: 604 621 222 lub 531 135 932.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny