https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Nowy separator substancji ropopochodnych oczyści deszczówkę przy ul. Kłuszyńskiej w Swoszowicach. Jego koszt to ponad 87 tys. złotych

Aleksandra Łabędź
Nowy separator substancji ropopochodnych oczyści deszczówkę przy ul. Kłuszyńskiej w Swoszowicach
Nowy separator substancji ropopochodnych oczyści deszczówkę przy ul. Kłuszyńskiej w Swoszowicach KEGW
Jednostka Klimat-Energia Gospodarka Wodna zakończyła prace związane z budową nowego separatora substancji ropopochodnych kanalizacji opadowej przy ul. Macieja Dębskiego. Woda deszczowa z tego miejsca płynie dalej do Wilgi i Wisły. Inwestycja powstawała od lipca br. poprzedziły ją prace geodezyjne, pomiarowe i wykopowe. Całkowity koszt nowego „ekologicznego sita” substancji ropopochodnych to ponad 87 tys. zł.

Ekologiczne sito

Jak informuje jednostka Klimat-Energia Gospodarka Wodna: - komora urządzenia została zakopana w ziemi i nie jest już widoczna dla przechodniów. Natomiast rola podziemnych urządzeń jest bardzo ważna, bo oczyszczają wodę z substancji ropopochodnych, które dostają się z drogi z wodami opadowymi do kanalizacji deszczowej. Po oczyszczeniu w separatorach i osadnikach woda deszczowa może spłynąć do pobliskiego miejskiego cieku przy ul. Dębskiego.

Jak wygląda separator?

Separator ma kształt walca. Wykonany jest ze specjalnego betonu o konstrukcji monolitycznej, gwarantującej szczelność urządzenia.

Wcześniej w tym samym miejscu przy ul. Kałuszyńskiej w Swoszowicach zamontowany został osadnik służący wychwyceniu z deszczówki ciał stałych np. piasku, gleby itd. Urządzenia redukują zanieczyszczenia w 60–80 proc. w przypadku osadników i prawie 95 proc. jeśli chodzi o separatory.

- Zaznaczmy, że praca urządzeń podczyszczających ukierunkowana jest na to, aby woda z deszczówki przedostająca się do miejskich potoków była czysta. W planach jednostki jest budowa kolejnych tego typu urządzeń. W przygotowaniu jest 8 podczyszczaczy – w różnych częściach Krakowa - wyjaśnia KEGW.

Zabezpieczone zostaną wyloty przy ul.: Dąbskiej, Lipowskiego, Wańkowicza, Makuszyńskiego, Kosocickiej, Lotniczej, Zamłynie i Na Blonie. KEGW zakończył prace nad dokumentacjami projektowymi wymienionych inwestycji oraz posiada niezbędne decyzje administracyjne niezbędne do realizacji działań w terenie. Całkowity koszt budowy urządzeń to ponad 7 mln zł.

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska