Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

- Biblioteka to nie tylko książki. To także przestrzeń do dyskusji na tematy ważne społecznie, choć niekiedy bardzo trudne. Tematyka wojenna towarzyszy ludzkości od tysięcy lat i wpływa na nasze życie, czy tego chcemy, czy nie. Ostatnie miesiące pokazały, że nie jest to temat tak odległy jakby się nam wydawało. Wojna to jednak nie tylko działania zbrojne na frontach ale także zmiany i zniszczenia w obszarze literatury, kultury, czy sztuki. Wojna wpływa zatem na kulturę, ale także kultura ma ogromne znaczenie na wojnie. O tym właśnie chcemy rozmawiać na naszym festiwalu – mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor WBP w Krakowie.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie już po raz piąty zaprasza krakowian na festiwal "Militaria w POPkulturze". Tegoroczna odsłona odbędzie się 17 grudnia w Artetece WBP w Krakowie (Ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego), w godzinach 12.00 - 19.00. Na festiwalowe wydarzenia złożą się spotkania, rozmowy i wystawy.
- Podczas tegorocznej edycji chcielibyśmy aby wybrzmiała walka o niepodległość, tożsamość, wolność toczona przez ukraińskich artystów, ludzi kultury, sztuki. Chcemy pokazać działania jakimi wspierali oni na duchu, tak walczących na froncie żołnierzy, jak też zmuszone do wyjazdu za granice ukraińskie rodziny. Jednym z symboli takich działań jest niewątpliwie Sergiej Żadan i właśnie dlatego poprosiliśmy go, by był gościem naszego festiwalu i opowiedział o swojej walce o słowo - wyjaśniają organizatorzy.
"Artyści w walce o wolność" to myśl przewodnia spotkania z Serhijem Żadanem. Ukraiński poeta i aktywista spotka sie z publicznością o godz. 17.00 (liczba miejsc ograniczona, konieczne sa zapisy: https://forms.gle/bsaWKbrJQrf28Cuu8 ). To spotkanie zamknie tegoroczny festiwal.
Rozpocznie go - w samo południe - rozmowa Jerzego Woźniakiewicza z Milą Radczenko, ukraińską pisarką o roli literatury w czasie wojny i wpływie wojny na literaturę. Tuż po niej panel wpływie motywów militarnych na modę oraz rozmowa o mediach społecznosciowych podczas kryzysu. O godz. 15.15 o wojnie opowie reporter Konrad Borusiewicz.
Festiwalowi towarzyszą trzy wystawy: "Twórczy opór" - plakaty stworzone przez ukraińskich artystów w pierwszych tygodniach wojny, prace Krystyny Walko "Dzień wojny", fotografie Nikity Daleckiego wykonane na przestrzeni lutego i czerwca tego roku zatytułowane "Charków czasów wojny", wystawa naszywek wojennych z kolekcji dr. Mateusza Kamionki oraz wystawa prac fotograficznych Mykyty Krawczenki "Odbudowa Irpinia".
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie