Ponad połowa Polaków, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy latali samolotem, już odwołała, przełożyła lub zamierza odstąpić od zaplanowanej wcześniej podróży lotniczej - wynika z badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS na zlecenie Portu Lotniczego Lublin.
Czy planowałeś podróż samolotem w tym roku?
45 proc. - Tak, już musiałem odwołać lub przełożyć lot
15 proc. - Tak, mam zaplanowany lot na późniejszy termin i nie zamierzam rezygnować
10 proc. - Tak, mam zaplanowany lot na późniejszy termin, ale zamierzam zrezygnować
3 proc. - Nie wiem/trudno powiedzieć
Zrezygnuję z podróży samolotem?
12 proc. - Zdecydowanie
7 proc. - Raczej
23 proc. - Raczej nie
48 proc. - Zdecydowanie nie
10 proc. - Nie wiem/trudno powiedzieć
Kto z Państwa tęskni do latania?
Główna bariera przed lataniem w dobie koronawirusa to:
45 proc. - Obawa przed zakażeniem się koronawirusem
38 proc. - Obawa przed kolejnym zamknięciem granic i infrastruktury turystycznej
2 proc. - Brak środków finansowych na podróż, niepewna sytuacja finansowa
5 proc. - Brak obaw
2 proc. - Inne
8 proc. - Nie wiem/trudno powiedzieć
Marek Serafin - ekspert rynku lotniczego z pasazer.com ocenia, że rynkiem rządzą teraz emocje pasażerów i niepewność co do rozmiarów kryzysu.
Marek Serafin: Ten stan niepewności, z którym mamy do czynienia, jest czynnikiem dodatkowo destabilizujących sytuację na rynku lotniczym. Trudno w takim momencie o rzetelne prognozy, bez których żadna branża nie jest w stanie budować strategii działania.
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) szacuje, że w 2020 roku lotniczy ruch pasażerski odnotuje spadek w porównaniu z rokiem poprzednim aż o połowę, zaś przychody linii lotniczych będą mniejsze o 55%. Dla światowej branży lotniczej oznaczać to będzie ponad 300 miliardów dolarów strat.
* Badanie realizowane na osobach, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy latały samolotem. Badanie „Barometr Lotniczy, czyli podróże w obliczu koronawirusa” zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Portu Lotniczego Lublin na reprezentatywnej próbie 1100 respondentów. Badanie zostało zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) w maju 2020 roku.
