Obchody wyzwolenia Auschwitz. Doszło do incydentów

  • Gazeta Krakowska

MON

W Oświęcimiu w Muzeum Auschwitz - Birkenau trwały obchody 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau. Obchody wewnątrz Muzeum odbywały się spokojnie, ale do miasta przyjechał Piotr Rybak ze swoimi poplecznikami. Przemaszerowali pod bramę Muzeum Auschwitz i zostali wpuszczeni do środka. Główne obchody odbywały się w Brzezince.

Główne obchody wyzwolenia obozu zaczęły się o godz. 12.30 w byłym obozie Birkenau. W byłym obozie Auschwitz ok. godz. 10 pod Ścianą Straceń 50 byłych więźniów składało kwiaty. Tu o godz. 11.30 wszedł Piotr Rybak z radykalnej grupy „Patriotów Wrocławskich” ze swoimi poplecznikami. Na trasie ich przemarszu z dworca PKP w stronę Muzeum: zajęli jezdnię, skandowali m.in "Polska dla Polaków" i "Izraelska prowokacja" - to pod adresem pary, która przyszła z flagą Izraela i transparentem "Faszyzm stop".

- To oburzające, że policja usunęła nas siłą na bok - mówi młoda kobieta. - Do czego to podobne, żeby narodowcy mieli tu możliwość głoszenia swoich haseł - dodaje.

O godz. 11.30 narodowcy w 60-osobowych grupach weszli na teren Muzeum Auschwitz, by złożyć kwiaty pod Ścianą Straceń i w bloku 15.
Zostali wpuszczeni, gdyż weszli jak zwykli odwiedzający.

Główne obchody przebiegały spokojnie

Czytaj więcej

Oświęcim. Obchody wyzwolenia miasta zakończyły się składanie...

 Jarosław Praszkiewicz/Muzeum Auschwitz

74. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz z udziałem ponad 50 ...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

31.01.2019, 11:29

Polska bez żydów?To się w głowie nie mieści.Teraz co roku dobrowolnie walą przez bramę do Auschwitz.I mam nadzieję że na własny koszt

29.01.2019, 10:04

To Polacy mogą brać udział w uroczystościach w tym obozie,czy tylko żydzi ? Pytam bo już kilka-kilkanaście lat temu nie wolno było ustawić krzyży na żwirowisku gdzie spoczywają prochy zamordowanych Polaków.A wiadomo że krzyż jest symbolem katolików a nie żydów.To jak to jest?
Przecież ten b.obóz znajduje się na terenie Polski i jak mi wiadomo nie jest wyłączonym spod jursdykcji państwa polskiego obszarem pod jursdykcją państwa Izrael.

28.01.2019, 22:45

Moze miales na mysli Erektion sarmacki nacjonalisto.

28.01.2019, 22:36

Zapewne chodzisz jeszcze do kosciola wielki przydupie z gorolskiej krainy,
siano z "guminioków" ci wystaje i zapewne siedzisz w anglii na zlewozmywaku wielki churchilowy dupku.

28.01.2019, 21:50

Posadzili delegacje z Niemiec w pierwszych rzędach... Rosjan było nie było wyzwolicieli obozu w ostatnich. Jak mają nas gdziekolwiek w świecie szanować

28.01.2019, 19:35

bo nie ma czegos takiego jak prawdziwy Polak tym bardziej ze szykuje solidna szpryca ukrainskej krwi ktora wiele zmieni wiele w polskim DNA a ty mimo genetycznej nienawisci nic na to nie poradzisz bo wczesniej czy pozniej tacy jak ty i rybak znikna rozplyna sie z korzyscia dla Polski i swiata Im wczesniej tym lepieja A dumnemu narodowi niemieckiemu to mozesz buty czyscic i klaniac sie nisko za Breslau Stettin Posen Oppeln Gleiwitz Beuthen

28.01.2019, 18:08

Churchill miał rację, naród niemiecki należy bombardowwć raz na 50 lat, a sprawiedliwość dopiero będzie wtedy gdy zginie w krótkim czasie tyłu Niemców, ile oni zamordowali Polaków podczas wojny. Prawdziwego Polaka nie trzeba wzywać do nienawiści do Niemców, nienawiść do Niemców, Polak musi mieć w genach.

28.01.2019, 17:18

"Piotr Rybak ze swoimi poplecznikami" - douczcie się folksdojcze po polsku, to słowo brzmi: zwolennikami.

28.01.2019, 16:27

W Polsce nie ma świetości dla nikogo. Nawet dla Polaków którzy ulotnili się w Auschwitz z dymem. Hańba! To jedno z najwiekszych miejsc kazni w Europie i na swiecie . Prawdziwi ludzie chylą głowy w obliczu smierci, i miejsc gdzie gineły miliony. Jakim trzeba byc człowiekem, zeby nie mieć szacunku dla największego cmentarza Europy. Nie ma mojej zgody na to aby milczeć wobec akcji Pana Rybaka!!!!

28.01.2019, 15:53

Powiedział prawdziwy Polak,żołnierz Wyklęty,czyli pospolity i chamski kibol!

28.01.2019, 15:49

to ewenement na skale swiatowa a matoly typu Rybak probuja zrobic kariere polityczna w kraju bez Zydow i idzie im na razie kiepsko ale niejaki Adolf H tez mial kipski poczatek a jak sie skonczyla jego zabawa w polityka wszyscy wiemy

28.01.2019, 15:25

i "izraelczykach"

28.01.2019, 15:25

i "izraelczykach"

28.01.2019, 13:36

słaba prowokacja panie posterunkowy

28.01.2019, 12:38

Niemcy , Słowacja, Zwiazek Radziecki..

28.01.2019, 11:14

Zadruga nop onr to od dawna wszyscy wiedzą że to parszywy zbiōr zer

28.01.2019, 10:02

Skandal jak Polaków traktuje prozydowski rzad

28.01.2019, 08:22

"- To oburzające, że policja usunęła nas siłą na bok - mówi młoda kobieta. - Do czego to podobne, żeby narodowcy mieli tu możliwość głoszenia swoich haseł - dodaje."

Rzeczywiście, to nie do pomyślenia, żeby Polacy w Polsce mogli wyrażać swoje zdanie. Oburzenie pani z flagą Izraela jest w pełni zrozumiałe.

28.01.2019, 07:51

nie przejdzie przez gardło?

28.01.2019, 07:49

Jeden z nielicznych który nie pada na kolana przed żydami.

28.01.2019, 07:43

ale musi byc cos co ludza bedzie przypominac do czego sa zdolni, zeby mogli sie w pore opamietac... Za wolno uczymy sie na bledach...
Przykladem jest wlasnie ta manifestacja...

28.01.2019, 06:53

Przez gardło nie przejdzie ?!

28.01.2019, 06:51

aj-waj

28.01.2019, 06:50

A pamiętacie zagorzałego antykomunistę z KPN-u Moczulskiego i jego zięcia Króla, dwóch agentów SB?!

28.01.2019, 06:47

A podpadli prezesowi, bo nie chcieli krzyczeć: Cześć i chwała bohaterom. Polegli na polu chwały tym którzy zginęli w katastrofie drogowej (lotniczej) pod Smoleńskiem.