FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy
Mikołaja Kopernika widzimy co prawda spoglądającego w górę na tle gwieździstego nieba, ale w pozie klęczącej i z podniesioną dłonią. W 400. rocznicę urodzin geniusza Jan Matejko namalował Kopernika w trakcie obserwacji nieba z tarasu wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku, łącząc na obrazie naukowe narzędzia z symbolami odnoszącymi się do sfery duchowej.
Skończone w roku 1873 dzieło zostało kupione ze składek publicznych i przekazane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Do niedawna obraz należący do zbiorów Muzeum UJ znajdował się w auli Collegium Novum.
- National Gallery postanowiła spopularyzować malarstwo Jana Matejki w Wielkiej Brytanii i zwrócić uwagę angielskiej publiczności na polskiego malarza - mówi prof. Krzysztof Stopka. - W ubiegłym roku otrzymaliśmy propozycję wyeksponowania obrazu w osobnym pokoju Galerii. A ponieważ przedstawione zostały na nim także instrumenty naukowe, w tym takie, które posiadamy w kolekcji, obecnie trwają rozmowy na temat wypożyczenia jednego z nich. Najprawdopodobniej będzie to astrolabium, pomiarowy przyrząd astronomiczny z czasów Kopernika - dodaje.
Wystawa zaplanowana w pokoju nr 46 National Gallery była już dwukrotnie przekładana z powodu pandemii i wynikających z niej obostrzeń. Na ten moment brytyjskie muzeum planuje otwarcie wystawy w drugiej połowie maja 2021 roku. Dzieło przygotowane do transportu jest obecnie przechowywane w Muzeum UJ.
- To nie tylko obraz w Polsce bardzo popularny, ale też jeden z najlepszych Jana Matejki. Chociaż przedstawia portret Mikołaja Kopernika, druga część jego tytułu – „rozmowa z Bogiem” – nadaje mu charakter mistyczny - podkreśla prof. Stopka.
National Gallery zapowiada z kolei wystawę, zaznaczając, że obraz "łączy dwie najsłynniejsze postacie Polski" oraz "upamiętnia jedno z najważniejszych nazwisk w historii nauki".
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Tylko prawdziwe maseczki, przyłbice na Grunwald MEMY
- Kraków bogaty i biedny. Ranking krakowskich dzielnic według dochodów mieszkańców
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
- Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Dolne Młyny
