https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obrazy Celnikiera w Auschwitz

Tadeusz Jachnicki
Piotr Cywiński prezentuje "Popioły" Izaaka Celnikiera
Piotr Cywiński prezentuje "Popioły" Izaaka Celnikiera Tadeusz Jachnicki
Tryptyk "Birkenau" oraz "Popioły" - dwa monumentalne dzieła Izaaka Celnikiera, przedstawiające obozową gehennę, trafiły do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Zaprezentowano je wczoraj w budynku byłej kuchni obozowej, która w najbliższych latach, po remoncie, ma się stać miejscem stałej wystawy.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy muzeum weszło w posiadanie kilkunastu prac Celnikiera. Część otrzymało za darmo. Inne, w tym wspomniane najcenniejsze dzieła artysty, kupiło.

- Nie było nas stać na "Birkenau". Finansowo pomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- przyznaje Piotr Cywiński, dyrektor muzeum. Nie chce jednak zdradzić, ile trzeba było zapłacić
za tryptyk.

- Taka była wola autora - wyjaśnia. Dodaje, że życzeniem artysty było, aby jego prace znalazły się
w muzeum jeszcze za jego życia.

Celnikier urodził się w 1923 roku w Warszawie. Był wychowankiem domu dziecka prowadzonego przez Janusza Korczaka.

Podczas wojny przebywał w getcie białostockim, gdzie zginęła znaczna część jego rodziny. Następnie więziono go w obozach: Stutthof, Auschwitz, Sachsenhausen i Flossenburg. Ocalony z wojennej gehenny, przez jakiś czas mieszkał w Warszawie. Pod koniec lat 50. wyjechał do Paryża, gdzie żyje
do dziś.

- "Birkenau" i "Popioły" są niezwykle cennymi nabytkami nie tylko ze względu na swoją ogromną wartość artystyczną i emocjonalną, ale również historyczną - podkreśla Cywiński. Zapewnia, że obrazy będą eksponowane publiczności na planowanej wystawie w byłej kuchni obozowej lub w nowo tworzonej ekspozycji głównej.

W muzealnych zbiorach Auschwitz jest obecnie ponad 2,5 tys. obrazów, rysunków i grafik.
To największa kolekcja sztuki więźniarskiej na świecie. Część dzieł powstała w samym obozie podczas okupacji. Inne są wspomnieniem obozowej gehenny i tworzone były po wojnie.

Kilka miesięcy temu muzeum pozyskało m.in. cenną kolekcję 106 obrazów i rysunków byłego więźnia KL Auschwitz Jana Barasia-Komskiego.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska