FLESZ - E-dowód ułatwi Ci życie, możesz go mieć za darmo
Większość jednostek OSP, które dostały rządowe dofinansowanie, przeznaczyło je na zakup wyposażenia remiz, sprzętu bojowego i umundurowania.
- My zdecydowaliśmy o przeznaczeniu części środków na prewencję - wyjaśnia Łukasz Giemza, prezes OSP w Tuchowie.
Strażacy zakupili dziesięć czujek tlenku węgla, pieniądze na kolejne dziesięć przekazał urząd miejski. Urządzenia mają 10-letni okres ważności użytkowania i 7-letnią gwarancję. Zasilane są na baterie, dzięki czemu można je ustawić w dowolnym miejscu w domu.
- Przy typowaniu osób, które zostaną obdarowane czujkami, korzystaliśmy ze wsparcia pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Wszystkie trafiły do domów, które ogrzewane są węglem lub drewnem – wyjaśnia Łukasz Giemza.
Pierwszeństwo miały budynki, w których mieszkają wielodzietne rodziny lub osoby samotne, których nie stać na zakup czujki.
Strażacy w towarzystwie ekodoradcy Urzędu Miejskiego w Tuchowie oraz pracowników pomocy społecznej odwiedzili rodziny z Buchcic, Burzyna, Dąbrówki Tuchowskiej, Jodłówki Tuchowskiej, Meszny Opackiej, Siedlisk i Tuchowa i wręczyli im urządzenia oraz poinstruowali, jak z nich korzystać.
Przy okazji przypominali, jak groźny jest tlenek węgla oraz jakie ryzyko wiąże się z niedrożnością i nieszczelnością przewodów kominowych oraz o czym trzeba pamiętać paląc w piecach.
Mieszkańcy przy okazji otrzymali także energooszczędne żarówki ledowe oraz perlatory do kranów, które pozwolą im zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i wody.
Strażacy z Tuchowa już zapowiadają kolejne akcje prewencyjne, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa mieszkańców i podnieść ich świadomość ekologiczną.
