„Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” to akcja organizowana od 1972 roku. Jej główny cel to upowszechnianie wiedzy o historii i zabytkach Krakowa, propagowanie jego architektury i kultury. Co roku od listopada do marca uczestnicy akcji zwiedzają różne ciekawe miejsca, chodzą do muzeów, oglądają wystawy, spotykają się z osobami zasłużonymi dla miasta itp. Spacery prowadzą licencjonowani przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie i pracownicy muzeów.
Sto ciekawych tras wycieczkowych
Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach – tak, aby uczestnicy poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię oraz zabytki. W ciągu sezonu przygotowanych jest około 100 tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Odbywają się one w weekendy oraz wybrane dni świąteczne i są bezpłatne.
Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową (12 wycieczek), srebrną (16 wycieczek), złotą (20 wycieczek) lub z Pawim Piórem (22 wycieczki i 10 prelekcji).
Zabytki, przemysł, klęski i żywioły
W ten weekend program akcji PTTK jak zwykle zapowiada się ciekawie – przed nami cztery, więc warto zarezerwować sobie czas, by wziąć w nich udział. W sobotę 7 grudnia zaplanowano dwa spacery:
„Zabytki gotyckie Krakowa” (zbiórka: godz. 9:30, przed Domem Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15),
„Podgórze: jego historia i zabytki – część 1” (zbiórka o godz. 10 na Rynku Podgórskim, przy schodach kościoła św. Józefa).
W niedzielę 8 grudnia odbędą się kolejne dwa spacery:
„Szlakiem krakowskiego przemysłu” (zbiórka: godz. 9, Dom Turysty PTTK – Hotel Wyspiański),
„Klęski i żywioły w dawnym Krakowie” (zbiórka: godz. 16, Dom Turysty PTTK – Hotel Wyspiański).
Wszelkie szczegóły oraz regulamin akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” można znaleźć na stronie www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn program akcji ulegnie zmianie. Miesięczne programy wycieczek są również wywieszane w gablocie informacyjnej w siedzibie Koła Grodzkiego PTTK przy ul. Zyblikiewicza 2b (w korytarzu).
