Urodziła się 14 stycznia, przed dziewięćdziesięcioma laty, przy krakowskiej ulicy Konarskiego. Dzieciństwo spędziła pod opieką rodziców, potem uczyła się w szkole przy ul. Konarskiego. Gdy wybuchła II wojna światowa, miała 11 lat. To były trudne lata okupacji, czas tajnych kompletów i Konserwatorium Muzycznego. Skończyła socjologię na UJ, była również asystentem na Wydziale Dziennikarstwa UJ. Została wtedy zobowiązana do podjęcia etatowej pracy w gazecie. Ówczesny organizator Wydziału Dziennikarstwa Arnold Mostowicz, który był też pierwszym redaktorem naczelnym powstającej Gazety Krakowskiej, skierował Ziutę do pracy w redakcji. Już w pierwszym numerze z 15 lutego 1949 zamieściła kilka informacji, m.in. o powstaniu Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Pracowała we wszystkich działach gazety, oprócz partyjnego i rolnego. Szefowało jej 22 redaktorów naczelnych.
Redaktor Józefa Piotrowska-Strigl obecnie zajmuje się poradnictwem, w dziale dodatków specjalnych redaguje rubrykę "Warto wiedzieć", w której odpowiada na pytania czytelników. Najczęściej dotyczą one tematyki ZUS i prawa pracy.
Redaktor Józefa Piotrowska-Strigl ma wiele wyróżnień i odznaczeń. W ubiegłym roku otrzymała odznakę Honoris Gratia za pracę społeczną dla Krakowa.
Świętowanie 90-lecia urodzin rozpoczęło się od zaproszenia przez prezes Oddziału Krakowskiego Polska Press Małgorzatę Cetera-Bulkę i red. naczelnego Gazety Krakowskiej Wojciecha Harpulę. Były gratulacje, nagroda i piękne czerwone róże.
Potem, już w dziale Dodatków Specjalnych, Ziuta obdarowana została przez kierowniczkę Teresę Brandys bukietem białych róż. A z życzeniami pospieszyli Alicja Wielopolska, Elżbieta Wójcik, Justyna Cybulska, Elżbieta Cegła, Marek Długopolski, Janusz Michalczak i Marian Satała.
WIDEO: Puls Krakowa, odc. 6
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto