Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie jest największą i najdroższą inwestycją w gminie Szczucin.
Powierzchnia użytkowa gmachu wynosi 1,5 tys. m kw. Budynek jest dwukondygnacyjny, z biblioteką i salą widowiskową na 100 miejsc.
W nowoczesnym obiekcie znajdują się biblioteka, kawiarenka internetowa, sala widowiskowa na 100 miejsc, pracownie tematyczne, plastyczne i muzyczne. Będzie także tzw. kino za rogiem z miejscami na kilkadziesiąt osób. Oferta będzie skierowana nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.
Inwestycja – największa w gminie – kosztowała 10 mln 200 tys zł. Inwestycja dofinansowana została z środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Nowo wybudowany obiekt oficjalnie otwarto 24 marca 2023. Piękny, modernistyczny budynek robi wrażenie.
Uroczyste oddanie do użytku SCKiB w Szczucinie poprzedziło przecięcie wstęgi, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu, dyrekcja placówki oraz zaproszeni goście. Mieli oni swój udział w powstaniu placówki w obecnym kształcie.
W otwarciu Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie uczestniczyli mi.in.:
- Jan Sipior - burmistrz Szczucina
- Tomasz Bełzowski - zastępca burmistrza Szczucina,
- Lesław Wieczorek - starosta dąbrowski,
- Ryszard Pagacz -wicewojewoda małopolski
- Józef Gawron - wicemarszałek Województwa Małopolskiego,
- Marta Malec-Lech – członek Zarządu Województwa Małopolskiego,
- Urszula Augustyn, poseł na Sejm RP,
- Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP,
- Piotr Sak, poseł na Sejm RP,
- Stanisław Bukowiec, poseł na Sejm RP,
- Michał Cieślak, poseł na Sejm RP,
- Norbert Kaczmarczyk, poseł na Sejm RP.
Krystyna Szymańska, dyrektorka Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie oraz burmistrz Szczucina, Jan Sipior, dziękowali wspierającym to ogromne przedsięwzięcie za pomoc w uzyskaniu funduszy.
- Patrząc na te talenty, które dzisiaj zostały zaprezentowane, okazuje się, że warto tego typu inwestycje wspierać - podsumował Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP.
Jak mówił Tomasz Bełzowski, zastępca burmistrza Szczucina: - Z pewnością będzie to inwestycja, która wzbogaci naszą kulturę. Miejsce, gdzie można swobodnie już prowadzić działalność edukacyjno-kulturalną i w pełni rozwijać kulturę ziemi szczucińskiej. Chodzi o ważną sprawę: podtrzymanie i kultywowanie tradycji ludowych i przekazanie ich młodym.
Nie obeszło się bez wspomnień.
- Trudno to sobie wyobrazić, ale pierwszą biblioteką w Szczucinie była… szafa z książkami i maleńki pokoik przy Rynku. Teraz możemy w pełni rozwinąć skrzydła. Jesteśmy jest animatorem i koordynatorem działań artystycznych. – mówiła Krystyna Szymańska, dyrektorka Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie.
Otwarcie Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie to święto i spotkanie samorządowców, ludzi kultury i bibliotekarzy, którzy przybyli z całego regionu.
Wszystkich zachwycił koncert chóru Clave de Sol ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie oraz koncert kwartetu smyczkowego Con Affetto, inicjujące działalność kulturalną Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie.
Artystycznym dopełnieniem imprezy były: wystawa prac artystycznych Iwony Bielaszki–Podsady, malarstwa Romana Kuca oraz profesjonalnej fotografii Mateusza Kolano.
- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?
