Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryto nowe stworzenie i nazwano je na cześć Wisławy Szymborskiej. Dlaczego?

Łukasz Gazur
Wisława Szymborska, zdobywczyni literackiego Nobla, zasłużyła sobie na takie wyróżnienie jak nazwanie swoim nazwiskiem odkrytego właśnie stworzenia, gdyż w swoim tomiku poezji "Tutaj" zamieściła wiersz "Otwornice"
Wisława Szymborska, zdobywczyni literackiego Nobla, zasłużyła sobie na takie wyróżnienie jak nazwanie swoim nazwiskiem odkrytego właśnie stworzenia, gdyż w swoim tomiku poezji "Tutaj" zamieściła wiersz "Otwornice" Wojciech Matusik / Polskapresse
Wiosną 2016r. dr Maria Holzmann odkryła nowy gatunek otwornicy. Nazwała go "Cyrea szymborska".

Kilka dni temu list w tej sprawie otrzymała Fundacja Wisławy Szymborskiej od prof. Jana Pawłowskiego z Uniwersytetu Genewskiego. W korsepondencji zaznaczono, że wiosną 2016r. dr Maria Holzmann odkryła nowy gatunek otwornicy.

"Zgodnie z tradycją, odkrywca na prawo nazwać nowy gatunek, trzymając się zasad nazewnictwa taksonomicznego. W hołdzie Wisławie Szymborskiej, Maria nazwała nowy gatunek 'Cyrea szymborska'. Cyrea dlatego, że pierwsze osobniki zostały znalezione w St. Cyr. "Cyrea szymborska" należy do królestwa Protozoa, gromady Otwornice, rzędu Textulariida, rodziny Textularidae. Nawet jak na otwornicę jest mała - wielkość poszczególnych skorupek waha się od 100 do 200 mikronów. Żyje na brzegu morza, najchętniej wśród zielonych, włóknistych glonów".

Dlaczego tak się stało?

Wisława Szymborska, zdobywczyni literackiego Nobla, zasłużyła sobie na takie wyróżnienie, gdyż w swoim tomiku poezji "Tutaj" zamieściła wiersz "Otwornice" (treść tego utworu - na zdjęciu).

Otwornice to organizmy, których charakterystyczną cechą są pancerze złożone z węglanu wapnia (CaCO3), lub ze zlepionych ziarenek piasku. Najstarsze otwornice pochodzą z kambru (era paleozoiczna). Co ciekawe, w pancerzykach znajdują się małe otworki , dzięki którym otwornice mogą wypuszczać nibynóżki.

Dziś otwornice mają duże znaczenie w oznaczaniu wieku skał, oraz warunków ich powstawania, zwłaszcza w przypadkach, kiedy jest dostępna mała ilość materiału skalnego (np. w rdzeniach wiertniczych).

Opisano ok. 4 tys. gatunków tych stworzeń (zarówno istniejących jak i wymarłych).

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej już niedługo

9 czerwca 2018 podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków zostanie ogłoszone nazwisko polskiego laureata lub laureatki Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką, wydaną w 2017 roku. oraz wręczona Nagroda laureatce zagranicznej i tłumaczce zwycięskiego tomu. Odbędzie się to w trakcie Festiwalu Miłosza.

Nominowani to Wojciech Bonowicz za tomik "Druga ręka", Julia Fiedorczuk za "Psalmy", Natalia Malek za "Kord", Marta Podgórnik za "Zimną książkę" i Ilona Witkowska za "Lucyfer zwycięża".

W poprzednich latach Nagrodę im. W. Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła i Łukasz Jarosz za tom Pełna krew (2013), Julia Hartwig za tom Zapisane (2014), Roman Honet za tom świat był mój i Jacek Podsiadło za tom Przez sen (2015), Jakub Kornhauser za tom Drożdżownia i Uroš Zupan za tom Niespieszna żegluga (2016) oraz Marcin Sendecki za tom W (2017).

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odkryto nowe stworzenie i nazwano je na cześć Wisławy Szymborskiej. Dlaczego? - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska