W dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji także dzień Matki Boskiej Zielnej, w sanktuarium w Ludźmierzu odbył się odpust. Każdego roku w ten dzień przybywają do Ludźmierza górale z całego Podtatrza. Podobnie było także i w tym roku. Uroczystą sumę odpustową odprawił metropolita krakowski.
Górale witający w Ludźmierzu abp. Marka Jędraszewskiego, kapłanów i pielgrzymów przypominali, że 60 lat temu figurę Matki Bożej ukoronowali kard. Stefan Wyszyński i bp Karol Wojtyła. – Dziś, kiedy świat cały jest tak bardzo w potrzebie, oni z Matką Boską proszą za nas w niebie. A trzeba nam bardzo niebieskiej pomocy przeciwko atakom złych i ciemnych mocy, co już od pradziejów przeciw Bogu knują, na coraz to nowe sposoby wojują – mówili przedstawiciele ludźmierskiej parafii prosząc Maryję, by pomagała rozróżniać dobro od zła.
W czasie homilii metropolita krakowski przypomniał wydarzenia sprzed 60 lat, gdy koronami papieskimi kard. Stefan Wyszyński ukoronował wizerunek Matki Bożej Ludźmierskiej. Wspominał także prorocze słowa ówczesnego prymasa: „Karol, Matka Boża przekazuje ci władzę”, będące komentarzem po złapaniu berła, które w trakcie podnoszenia figury wypadło z ręki Królowej Podhala. Bp Karol Wojtyła w kolejnych latach został metropolitą krakowskim, kardynałem i następcą św. Piotra.
Arcybiskup przywołał homilię kard. Wyszyńskiego sprzed 60 lat, który wówczas odwoływał się do encykliki Jana XXIII „Pacem in terris”. Prymas mówił: „Każdy człowiek ma te same prawa. A szczególnie prawo do prawdy, prawo do wolności, prawo do sprawiedliwości i szacunku i prawo do miłości”. Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na aktualność tych słów po 60 latach. – Potrzeba nam prawdy, potrzeba wolności, sprawiedliwości i szacunku, potrzeba miłości – mówił dodając, że trwająca od 1968 roku rewolucja neomarksistowska chce coraz mocniej zawładnąć sercami i umysłami Polaków. W tym kontekście wskazał na zamach na prawdę, przejawiający się w subiektywizmie i relatywizmie. Ideologia gender, kwestionująca bycie od poczęcia kobietą lub mężczyzną, jest zamachem na prawdę o człowieku. Zamachem na wolność religijną nazwał postulaty usunięcia religii ze szkół czy „opiłowywania katolików”.
Zaznaczył, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z „zamachem na prawdę o grzechu”. Przywołał ONZ-owski raport o prześladowaniach religijnych na świecie, w którym zarzuca się m.in. chrześcijanom, że nauczają o grzechu, a w ten sposób wprowadzają podziały między ludźmi.
Zaznaczył, że odpowiedzi na tę sytuację Kościół powinien szukać w słowach Jezusa wypowiedzianych do uczniów w Wieczerniku, gdy mówił, że po Jego odejściu, to Duch Święty „przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie”. Wskazał też na zwycięstwo Maryi, która przekazuje prawdę o miłości Boga do człowieka. Metropolita krakowski przywołał też postać św. Maksymiliana Kolbego, który w Auschwitz zachęcał współwięźniów, by nie dali się zwyciężyć złu, grzechowi i nienawiści. Swoje słowa potwierdził postawą – oddał życie za współwięźnia umierając wiele dni w celi głodowej.
– Mamy prawo do miłości, do prawdy, w świecie, w którym kłamstwem próbuje budować się sukcesy polityczne. Mamy prawo do sprawiedliwości w ojczyźnie, która od samych początku swoich dziejów jest chrześcijańska – mówił abp Marek Jędraszewski.
Na koniec przypomniał polskie zwycięstwo w czasie Bitwy Warszawskiej, gdy cały naród przywoływał wstawiennictwa Matki Bożej.
Na końcu liturgii kustosz sanktuarium ks. Maciej Ścibor złożył życzenia abp. Markowi Jędraszewskiemu z okazji 50-lecia święceń kapłańskich oraz innym złotym jubilatom, którzy koncelebrowali tę Eucharystię.
Źródło: Archidiecezja Krakowska
Tłok w Tatrach. Na szczycie Giewontu zabrakło miejsca dla lu...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
