Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwołany w trybie pilnym ksiądz z Tymbarku opuści areszt tymczasowy po wpłaceniu kaucji. Sąd wyznaczył 50 tys. zł

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Odwołany ksiądz z Tymbarku wyjdzie za kaucją
Odwołany ksiądz z Tymbarku wyjdzie za kaucją archiwum PPG
Podejrzany o przestępstwo wobec wolności seksualnej były wikariusz parafii w Tymbarku, ksiądz Rafał Ś. przebywa od listopada w areszcie tymczasowym. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu zgodził się, że opuści on areszt po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 50 tys. zł. Oficjalnie sprawą od kilku godzin zajmuje się już Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu.

Ksiądz wyjdzie za kaucją

Jak udało nam się ustalić, sprawa dotyczy przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, co jest bardzo szerokim pojęciem. Postępowanie już oficjalnie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu, co potwierdził w rozmowie z "Gazetą Krakowską" prokurator okręgowy Michał Trybus. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu zdecydował częściowo uwzględnić zażalenie pełnomocnika zatrzymanego księdza.

- Potwierdzić mogę, że sąd zdecydował się na uchylenie aresztu tymczasowego po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 50 tys. zł. To ma nastąpić do 19 grudnia - przekazał nam prokurator okręgowy Michał Trybus

Po opuszczeniu zakładu karnego podejrzany będzie objęty dozorem policyjny, zakazem zbliżania się do świadków czy zakazem opuszczenia kraju.

Pełnomocnik podejrzanego utrzymuje w rozmowie z limanowa in., że zarzuty związane z przestępstwem seksualnym są bezzasadne.

- Ze względu na tajemnicę postępowania przygotowawczego, nie mogę mówić o szczegółach zarzutów. Oczywiście, ogólny ich charakter został już przedstawiony przez media. Ze swojej strony, jako obrońca, mogę jedynie podkreślić, że w tej sprawie mamy do czynienia z dwiema dorosłymi, pełnoletnimi osobami - przekazał limanowa,in adwokat Jerzy Mazur.

Tajemnicza sprawa księdza z Tymbarku

W sprawie głośnej sprawy z Tymbarku nadal niewiele wiadomo. Ksiądz wikariusz Rafała. S, który pełnił tam posługę od dwóch lat, został odwołany 22 października. Wierni dowiedzieli się o tym podczas niedzielnych ogłoszeń parafialnych. Dotyczyć miało to sprawy, która wymaga wyjaśnienia. Kuria Diecezjalna w Tarnowie poinformowała, że po zgłoszeniu sprawy została uruchomiona procedura uprawdopodobnienia wysuwanych zarzutów wobec księdza. O sprawie natychmiast zostały powiadomione zarówno organy państwowe, jak i kościelne.

Sprawa jest delikatna i na tyle poważna, bo już tydzień później, czyli 29 października do Tymbarku został mianowany nowy wikariusz ks. Kamil Kopyt. Te informacje znajdują się także na stronie internetowej parafii. Odwołany ksiądz został zawieszony i jak potwierdził wówczas w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Mirosław Kazana zastosowano wobec podejrzanego areszt tymczasowy.

Limanowa. Nowy most wygląda efektownie. Kiedy będzie można z niego korzystać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska