- Świńska grypa to po prostu tegoroczna grypa sezonowa - mówi Wojciech Heitzman, szef chrzanowskiego sanepidu. - Na szczęście przeważnie ma łagodny przebieg - uspokaja.
Czytaj także: Olkusz: rozebrali chodnik i zapomnieli złożyć
Jak wynika z danych, które lekarze pierwszego kontaktu przysyłają do sanepidu, w tym roku na terenie powiatu chrzanowskiego zanotowano około 800 zachorowań, w tym jeden przypadek potwierdzony grypy świńskiej typu AH1N1. Więcej próbek po prostu nie badano. Badania są drogie. W powiecie oświęcimskim w tym roku zachorowało już ponad 1200 osób. Nie było tam potwierdzonych przypadków AH1N1. W wadowickim jest 1364 zanotowań na grypę, w tym trzy potwierdzone tej świńskiej.
W olkuskim do tej pory zachorowało 1364 osób. Potwierdzone są cztery przypadki świńskiej grypy. Dwa u dzieci, które ciężko przechodziły chorobę. Jednym z nich jest pacjent olkuskiego Nowego Szpitala, który zmarł. Do szpitala trafił późno, już z wysoką gorączką. Wtedy był jeszcze przytomny. Wirus błyskawicznie zaatakował płuca i 48-latek z gminy Klucze słabł z godziny na godzinę. Zmarł po 24 godzinach od przyjęcia do placówki.
- Jeszcze zanim mieliśmy potwierdzone, że to wirus typu AH1N1, wdrożyliśmy leczenie przeciwwirusowe. Stan jednak szybko się pogarszał - mówi Ewa Łaskawiec, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, na którym zmarł pacjent.
Jak przyznaje Agata Knapik, dyrektor olkuskiego sanepidu, zmarły pacjent wcześniej był okazem zdrowia. - Nic nie zapowiadało tego, że może tak ciężko przechodzić tę chorobę - mówi pani doktor.
Dlatego lekarze ostrzegają. Gdy grypa trzyma dłużej niż 3-4 dni, niezwłocznie trzeba się zgłosić do lekarza, bo potem może być za późno.
Nie wolno bagatelizować objawów i grypę trzeba wyleczyć do końca. Lekarze zalecają też szczepienia ochronne. Lekarze obserwują, że nowych przypadków zachorowań na grypę jest mniej, co z pewnością jest pocieszające. - To nie znaczy, że już nie warto się szczepić. Co roku najgorszym okresem jest przełom lutego i marca - ostrzega Wojciech Heitzman.
Uważaj na grypę
Świńska grypa to zakaźna choroba układu oddechowego, którą powodują wirusy grypy typu A. Wirus atakujący teraz składa się z genomów grypy ludzkiej, ptasiej i świńskiej. Wirus grypy świń typu AH1N1 został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930 roku. Leczenie i objawy są takie same jak w innych odmianach grypy. Proste czynności związane z przestrzeganiem higieny osobistej zmniejszają ryzyko zakażenia, np. dokładne i częstsze mycie rąk, unikanie kontaktu z przedmiotami dotykanymi przez chorego. Osoba, u której wystąpiły objawy wskazujące na grypę, w miarę możliwości powinna unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.
(mmg)
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Matkobójca stanie przed sądem
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy