https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Okrągły stół ws. edukacji. ZNP nie bierze udziału w poniedziałkowych obradach

Kacper Rogacin
Fot. Marek Szawdyn / Polska Press
Czwarta tura obrad edukacyjnego okrągłego stołu rozpoczęła się w poniedziałek o godz. 11. W rozmowach o polskiej edukacji nie biorą jednak udziału związkowcy z ZNP, WZZ „Solidarność - Oświata”, ani nawet z NSZZ „Solidarność”. Wszyscy oczekują lepszej formuły prowadzenia rozmów.

Poniedziałkowe obrady, zorganizowane w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie, to już czwarta odsłona okrągłego stołu ws. edukacji. Pomysł rządu, który miał doprowadzić do debaty nad stanem edukacji w Polsce i wypracowania rozwiązań, które zadowolą wszystkie strony (rządzących, nauczycieli, rodziców, uczniów) na razie nie spełnia oczekiwań. W obradach nie uczestniczą bowiem związkowcy, którzy twierdzą, że formuła rozmów jest nie do przyjęcia.

- Zaproszenie od pana premiera Mateusza Morawieckiego wpłynęło do nas, ale podjęliśmy decyzję, że nie wybieramy się na obrady okrągłego stołu - mówią zgodnie przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i WZZ „Solidarność - Oświata”. Nawet - wydawałoby się -najbardziej przychylna propozycjom rządu organizacja, czyli NSZZ "Solidarność", nie oddelegowała swoich przedstawicieli na obrady.

"Zaproponowana formuła spotkania oraz przypadkowo dobrane gremium nie gwarantują wypracowania rozwiązań rzeczywistych problemów nurtujących polską oświatę" - tak brzmi oświadczenie, przyjęte przez prezydium NSZZ "Solidarność" w maju. Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, nic w tej kwestii się nie zmieniło.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zaprosił do udziału w obradach wszystkich, którzy mają styczność z edukacją. Związkowcy nie pojawili się w Warszawie, natomiast w rozmowach wzięli udział nauczyciele, uczniowie, rodzice, samorządowcy, przedstawiciele środowiska akademickiego i instytucji związanych z oświatą. Oprócz tego w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie pojawili się parlamentarzyści, eksperci z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

- Działania doraźne podjęte jeszcze w tym roku są istotne, jednak kluczowe dla edukacji w dłuższej perspektywie są zapowiadane zmiany w systemie kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Zmiana pokoleniowa, która dokona się w ciągu najbliższych lat przesądzi o kształcie polskiej edukacji na długo. Wzrost roli i zaangażowania rodziców w systemie edukacji jest warunkiem powodzenia procesów wychowawczych i edukacyjnych zarazem - mówi w rozmowie z AIP Jan Urmański, ekspert Fundacji Republikańskiej, jeden z obradujących przy okrągłym stole ds. edukacji.

- Doinwestowanie oświaty jest warunkiem, żeby te zmiany przebiegły dobrze. Ale doinwestowanie musi być połączone ze zmianą systemową - podkreśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
związki zawodowe boją się zmian, a te są niezbędne, dlatego unikaja rozmów. Monopoliści w sprawie edukacji nie chcą wypracować nowe rozwiązania wolą natomiast żądać i straszyć
G
Gość
2019-06-18T06:34:25 02:00, Gość:

ZNP do rozwiązania i do sprawdzenia przez prokuraturę lub NIK

a kim ty jesteś?

J
Jan Stańczyk
ponury Broniarz zaszaleje ponownie przed jesiennymi wyborami , Ani uczniowie ani nauczyciele nic a nic ponurego Broniarza nie interesują
G
Gość
ZNP do rozwiązania i do sprawdzenia przez prokuraturę lub NIK
G
Gość
Poznam miłego i kulturalnego Pana. Na portalu randkowym znajdziesz mnie pod loginem ania22: www.czaterka.pl
G
Gość
WA-KA-CJE!

Jakie obrady?!

Wybrane dla Ciebie

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska