https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olkuskiemu nie zagraża potop [MAPA]

Katarzyna Ponikowska
infografika Główny Instytut Górnictwa w Katowicach /Elżbieta Rzyczniak
Fachowcy opracowali mapę, gdzie po zamknięciu kopalni "Pomorzany" mogą wystąpić lokalne podtopienia.

Główny Instytut Górnictwa w Katowicach opracował dokument, który pozwoli gminom przygotować się na ewentualne podtopienia. Mogą one wystąpić po zakończeniu eksploatacji złóż przez Zakład Górniczo-Hutniczy Bolesław. Fachowcy uspokajają jednak, że jest czas, żeby się do tego odpowiednio przygotować.

Zaprezentowany scenariusz obrazuje najbardziej niekorzystne skutki, jakie mogą wystąpić. Według niego woda w pierwszej kolejności mogłaby zagrozić gminie Bukowno (strefa 1 na mapie obok), m.in. północnej i zachodniej części gminy, wzdłuż granicy ze Sławkowem, ulice: Wodąca, Zielona, Wapienna, Puza, Nowa, Przymiarki. W sąsiedztwie biegnie też linia kolejowa. Narażone na podtopienia mogą być tereny sportowo-rekreacyjne pomiędzy ul. ks. Zelka i Krasickiego.

W następnej kolejności woda może dotrzeć do Klucz i Bolesławia (kolejno strefa 2, 3 i 4). Narażone mogą być obszary w okolicy Lasek i Hutek. Zalane mogą zostać tereny między Podlipiem a drogą krajową nr 94, centralna część gminy poniżej ul. Głównej i obszar piaskowni. - W Hutkach już teraz jest koszmar z wodą. Musimy robić własne odwodnienia na podwórkach. Jeśli wody będzie jeszcze więcej, to już całkowcie nas zaleje - boi się jeden z mieszkańców Hutek. - Dwa lata temu zginął nasz sąsiad, który robił odwodnienie piwnicy. Przywaliła go ściana - dodaje.

Zagrożone są też między innymi tereny nadrzeczne pomiędzy Kwaśniowem Dolnym, a Ryczówkiem i od Golczowic, aż po wschodnią granicę gminy, obszar przy ul. Bolesławskiej. Zalana może zostać piaskownia w rejonie Kluczy - Osiedla i Kamieniołom "Stare Gliny".

Do Olkusza woda może dotrzeć na końcu (strefa 5). Podtopienia mogą pojawić się między innymi w ścisłym centrum w okolicach dworca; w północnej części miasta, w rejonie ulic: Biała, Długa, Mieszka I, Ponikowska; wzdłuż ul. 20 Straconych; przy ul. Żuradzkiej, wzdłuż torów kolejowych; w rejonie ul. Mazaniec, Kamyk, Czarnogórska, Mazaniec, Boczna. Zagrożony jest obszar wzdłuż drogi nr 94 i ulicy Rabsztyńskiej oraz fragmenty miejscowości Żurada, Witeradów, Pazurek, Bogucin Mały i Braciejówka.

Do kopalni "Pomorzany" dopływa obecnie aż 250-270 metrów sześciennych wody na minutę. To daje niemal pół miliona ton wypompowywanej w ciągu doby. Po zamknięciu kopalni woda będzie musiała się gdzieś podziać.

Jeśli podniesie się w miejscach zabudowanych i zostaną zalane piwnice budynków, trzeba będzie je zasypywać i odizolować od ich wyższych partii albo mieć na stałe zainstalowane pompy. Groźne mogą okazać się też podmycia dróg. - Podtopienia i podmokłości mogą wystąpić, ale nie muszą - uspokaja Paweł Zawartka z Głównego Instytutu Górnictwa. - Dziś te tereny są znacznie przeobrażone, uszczelnione, zmieniło się ich zagospodarowanie, a miejscami nawet rzeźba terenu. Nie ma pewności co do tego, gdzie i w jakiej skali ta woda się pojawi.

Fachowcy pracujący przy przygotowaniu strategii (którą zleciła gmina Olkusz) oparli się na opracowaniu z 2011 r. prof. Jacka Motyki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Tam, gdzie dawniej były cieki powierzchniowe i mokradła, tereny znowu mogą być podmokłe. Kiedy? Może się to zacząć za 5 lat, a może za 10 po zamknięciu kopalni - mówi Paweł Zawartka.

Fachowcy podkreślają, że strategia pozwoli się na tę okoliczność odpowiednio przygotować. - Tereny można zabezpieczyć, zapewniając dobre odwodnienie. Sieć melioracyjna, rowy, przepusty istnieją, ale często są zasypane np. śmieciami i zarośnięte krzewami, a nawet drzewami. Trzeba będzie je oczyścić, by znów spełniały swoją rolę - wyjaśnia Zawartka.

Urzędnicy są na razie spokojni. Jak podkreślają, teraz najważniejszy jest stały monitoring zagrożonych terenów, który pozwoli odpowiednio pokierować działaniami zabezpieczającymi w przyszłości.

Na terenie Bukowna działa na przykład kopalnia piasku Szczakowa, która osusza południowo-zachodnią część miasta. Nie została ona uwzględniona w opracowanej strategii.

- Dzięki dokumentowi gminy są świadome ewentualnych zagrożeń i będą mogły sprawnie reagować - podkreśla Marcin Cockiewicz, sekretarz Bukowna.

Strategia

Dokument nosi nazwę "Strategia rozwoju dla obszaru funkcjonalnego zajmowanego przez gminy Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze, która określi plan działań wobec ewentualnych podtopień na obszarach znajdujących się w strefie oddziaływania działalności górniczej likwidowanej kopalni".

Ma 245 stron i jest w całości dostępny na stronie gminy Olkusz: www.umig.olkusz.pl. Można dzięki niemu dokładnie przeanalizować, gdzie mogą wystąpić problemy z wodą. Są to 43 obszary o łącznej powierzchni 32, 93 km kwadratowych. Dodatkowo przeprowadzono klasyfikację tych obszarów pod względem czasu, kiedy prognozuje się wystąpienie zagrożenia.

Zakończenie eksploatacji rud cynku i ołowiu przez ZGH "Bolesław" będzie się wiązało z wyłączeniem pomp kopalnianych od lat obniżających poziom wód gruntowych na tym terenie.

W konsekwencji skutkowało to będzie systematyczn ym podnoszeniem się zwierciadła tych wód, do momentu osiągnięcia stanu sprzed rozpoczęcia wydobycia. Proces likwidacji górnictwa rozpoczął się w latach dziewięćdziesiątych, a jego zakończenie (uzależnione od wielu czynników) przewidywane jest na okres 2016-2020. W tym okresie kluczowym problemem do rozwiązania będzie zaopatrzenie w wodę pitną oraz przygotowanie się na skutki ewentualnych podtopień.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olkuszanin
Ta mapa jest nieczytelna. Chcialbym sprawdzic czy nie stoje na takim zatopnisku ale na tym rysunku nie da rady. Cyz gdzies jest jaks mapa z podaniem domow ktore beda plywac i zapadac sie pod ziemie? Nie wiadomo co gorsze ale boje sie ze wszyscy z dobytkiem pojdziemy do piachu...
Ż
Żołnierz
Tytuł wprowadza w błąd bo wprawdzie nie będzie potopu ale pojawią się duże problemy. Koszty dla tych czterech gmin (a gdzie rzeczywiście Wolbrom) to ponad 600 mln złotych. Kto za to zapłaci bo pewnie Stalprodukt się wymaga. Tylko ciekawe czy woda która wypłynie na powierzchnię będzie czysta czy brudna i ile w niej będzie szkodliwych związków? Widać co wypływa z podziemnych tuneli w Bukowinie co będzie jak takiej wody będzie więcej? To akurat powinni odpowiedzieć specjaliści czy to możliwe ale według mnie taka możliwość jest bardzo prawdopodobna i co wtedy? Bo jak woda czysta by była to w porządku ale jak brudna to powinien za jej oczyszczenie płacić truciciel albo jego obecny właściciel. Według mnie to logiczne.
Ż
Żołnierz
Tytuł wprowadza w błąd bo wprawdzie nie będzie potopu ale pojawią się duże problemy. Koszty dla tych czterech gmin (a gdzie rzeczywiście Wolbrom) to ponad 600 mln złotych. Kto za to zapłaci bo pewnie Stalprodukt się wymaga. Tylko ciekawe czy woda która wypłynie na powierzchnię będzie czysta czy brudna i ile w niej będzie szkodliwych związków? Widać co wypływa z podziemnych tuneli w Bukowinie co będzie jak takiej wody będzie więcej? To akurat powinni odpowiedzieć specjaliści czy to możliwe ale według mnie taka możliwość jest bardzo prawdopodobna i co wtedy? Bo jak woda czysta by była to w porządku ale jak brudna to powinien za jej oczyszczenie płacić truciciel albo jego obecny właściciel. Według mnie to logiczne.
G
Gość
Przeczytałem ten dokument GiG-u i dalej nie wiem kiedy te zalewiska wystąpia. Wiem tylko że klasa I to najwcześniej a klasa V - najpóźniej. Ale kiedy konkretnie nie wiadomo. Ale zalewiska wystąpią chyba w całym leju depresji czyli także w gminach Wolbrom i Dąbrowa Górnicza. Dlaczego te gminy nie są brane pod uwagę w opracowaniu? Przecież tam zalewiska będą z całą pewnością powstawać najwcześniej czy ktoś poinformował o tym władze tych gmin?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska