Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE [przycisk]g[/przycisk]
Szok i łzy po porodzie małej Rity i walka o jej zdrowie
Eliza Tyliba, mama Rity, przez całą ciążę była pod stałą i regularną kontrolną ginekologa. Sama nie czuła się najlepiej, ale dziecko rozwijało się prawidłowo, co wykazało choćby badanie USG.
- Dopiero po porodzie zobaczyłam, że prawa rączka mojej córeczki jest dziwna. Zniekształcona i wywinięta aż na plecy
- wspomina Eliza Tyliba. - Lekarze i pielęgniarki uspokajali mnie, że czasem po porodzie tak się zdarza, ale że to jest odwracalne. Chyba mnie nie chcieli straszyć. A ja byłam zrozpaczona, bo kiedy jeszcze na sali poporodowej chciałam ubrać mojej córeczkę bluzeczkę z długim rękawem, nie udawało się. Z tej bezsilności i żalu, przepłakałam parę godzin, ale wzięłam się w garść bo wiedziałam, że mój nastrój ma wpływ na moją córeczkę - dodaje.
Mijały dni, a rączka dziewczynki nadal była wywinięta aż na plecy i silnie zniekształcona. Po serii badań okazało się, że to poważna wada, tzw. hemimelią promieniowa oraz niedorozwój kciuka.
- Każdy z nas w przedramieniu ma dwie kości. Rita urodziła się bez jednej z nich, a druga jest wygięta, przez co nadgarstek nie znajduje się w prawidłowym położeniu
- wyjaśnia pani Eliza. - Byłam przerażona i zastanawiałam się, jak mogę pomóc mojej córeczce - dodaje.
Od znajomej rehabilitantki dowiedziała się o innej „cudotwórczyni” Katarzynie Kałwie, która rehabilituje dzieci z podobnymi problemami. Widać postępy, ale rehabilitacja ręki „nie naprawi”.
- Aby poprawić oraz usprawnić rączkę, potrzebne jest wykonanie zabiegu ulnaryzacji. Operacja ta polega na kompleksowej rekonstrukcji stawu nadgarstkowego, przywróceniu warunków anatomicznych przedramienia, wykonaniu transferów ścięgien, odbarczeniu oraz transpozycji nerwów i naczyń - mówi pani Eliza. - Na grupach i forach rodziców, którzy zmagają się z podobnymi trudnościami swoich dzieci, usłyszałam o doktorze Paley’u oraz o klinice w Polsce, która podejmuje się najbardziej skomplikowanych operacji i zabiegów ratujących życie oraz zdrowie ludzi - dodaje.
Operacja rączki Rity kosztowna, ale konieczna
Na początek trzeba było uzbierać sumę 42,5 tys. zł na konsultacje i zaliczkę na pierwszy zabieg. Dzięki prowadzonej zbiórce w internecie i darowiznom, udało się zebrać pieniądze. Na tym jednak nie koniec zbiórki.
- Pierwsza operacja będzie kosztować 260 tys. zł, dotąd udało się uzbierać 100 tys. zł
- wylicza mama Rity. - Kwota, na którą wyceniono operację wciąż przyprawia o zawrót głowy, dlatego błagam wszystkich o pomoc. Każde wsparcie przybliży nas do cudu, jakim jest podarowanie sprawnego życia mojej małej dziewczynce. Bardzo proszę, bez pomocy wiem, że nie jestem w stanie nic wskórać – dodaje.
Mała Rita jest bardzo pogodnym dzieckiem, rozgadanym (oczywiście w sobie dobrze znajomym języku) i rozbieganym. Wszędzie jej pełno, odkąd poznała uroki chodzenia, bo niestety z powodu wady ręki, nie raczkowała.
Dzięki sprawnej rączce, dziewczynka będzie mogła bawić się ulubionymi zabawkami i odkrywać nowe umiejętności. W przyszłości, czekają ją jeszcze dwie inne operacje. Jednak najważniejsza, jest ta pierwsza.
Pomóc małej Ricie można na kilka sposobów. Jedną z nich jest zbiórka internetowa na portalu Siepomaga. Liczy się każda złotówka.
Chcesz wesprzeć Ritę? Wpłać TUTAJ.
Można przekazać darowiznę na konto fundacji Avalon, której Rita jest podopieczną: Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, Michała Kajki 80/82 lok. 1, 04-620 Warszawa, nr rachunku odbiorcy: BGŻ BNP Paribas Bank Polska S.A., 62 1600 12860003 0031 8642 6001 (w tytule należy wpisać: Tyliba, 13934).
Można również dołączyć do internetowej aukcji, przekazując lub kupując wystawione przedmioty.
Aukcje TUTAJ.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Bydlin. XXVI Międzynarodowy Bieg Uliczny "Szlakiem Walk Legionistów"
- „Czwórka” w Olkuszu ma już 30 lat! W MOK odbyły się uroczystości jubileuszowe
- Uroczyste obchody Święta Niepodległości na rynku w Olkuszu
- Mieszkańcy Wolbromia wspólnie odśpiewali hymn [ZDJĘCIA]
- Ilu mieszkańców powiatu olkuskiego zaszczepiło się przeciwko Covid-19?
- Co z terenem Pustyni Starczynowskiej w Bukownie? Będzie piaskownia?
FLESZ - Domowe syropy
