Olkusz. Remont wiaduktu nad torami w ciągu DK 94 od wtorku 29 czerwca. Kierowcy muszą być gotowi na kilka miesięcy utrudnień

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Remont wiaduktu nad torami kolejowymi w Olkuszu, w ciągu DK 94, rozpocznie się pod 29 czerwca czerwca 2021 i zakończy w połowie października tego samego roku Fot. Tadeusz Żurek
Mieszkańcy Olkusza muszą się przygotować na utrudnienia w ruchu z związku z remontem wiaduktów nad torami kolejowymi. Zostaną zamknięte od wtorku, 29 czerwca, a zakończenie remontu planowane jest w połowie października 2021 roku.

FLESZ - Koniec boomu na panele słoneczne?

We wtorek 29 czerwca 2021 r. o godz. 7 rano wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu na wiadukcie w Olkuszu, polegająca na zamknięciu nitki prawej (w kierunku Krakowa) i wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego (1+1) na nitce lewej, która prowadzi ruch w kierunku Bytomia. Ze względu na duży zakres prac przy ustawianiu tymczasowego oznakowania jego montaż rozpocznie się już w poniedziałek 28 czerwca 2021 r.

W związku z koniecznością wykonania remontu zmieniona zostanie organizacja ruchu, zarówno w ciągu drogi krajowej nr 94, jak i w mieście na kilka miesięcy. Planowane prace będą wymagały zamknięcia naprzemiennie najpierw na miesiąc nitki wiaduktu w kierunku Krakowa, a potem w kierunku Bytomia na dwa miesiące.
 

- Inżynierowie od organizacji ruchu przeanalizowali układ komunikacyjny miasta pod kątem najbardziej optymalnych i najmniej uciążliwych dla mieszkańców rozwiązań i zaproponowali rozwiązania, które pozwolą zminimalizować utrudnienia i pomóc mieszkańcom w poruszaniu się po mieście w trakcie remontu - tłumaczy Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA.

 
Aby organizacja ruchu była najbardziej efektywna, na czas remontu konieczne będzie zamknięcie dla ruchu pojazdów dwóch sąsiadujących z wiaduktami skrzyżowań: skrzyżowania drogi krajowej z al. 1000-lecia, bez zamykania ul. Przemysłowej oraz z ulicami: Kazimierza Wielkiego i Pakuską, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo pieszych. W obrębie tych skrzyżowań powstanie tymczasowa sygnalizacja świetlna dla pieszych. W tym okresie ruch lokalny z DK94 skierowany zostanie do al. 1000-lecia przez obwodnicę Olkusza, a następnie ul. Osiecką. Ruch w mieście z ulicy Kazimierza Wielkiego kierowany będzie na ulicę Kościuszki, natomiast z ulicy Pakuskiej: na ulicę Witosa i ulicę Rataja.
 
- Przedstawione rozwiązania pozwolą uniknąć nadmiernej kumulacji ruchu na ulicach miasta w godzinach szczytu, a także maksymalnie upłynnić ruch tranzytowy na DK94 i jednocześnie zminimalizować zatory drogowe na dojeździe do Olkusza – twierdzi Iwona Mikrut.

Olkuszanie wiedzą, że czeka ich drogowy koszmar. - To oś miasta. I cały ruch i lokalny i ponad lokalny tędy idzie. Będzie masakra - martwi się Jerzy Kolczuk z Olkusza.

Remont obu wiaduktów nad linią kolejową jest niezbędny z uwagi na eksploatacyjne zużycie elementów obiektów. Zakres prac obejmie:

  • na jezdni w kierunku Bytomia musi być wykonana: nowa ścianka zapleczna przyczółka z przesunięciem w stronę Krakowa, wymiana dylatacji modułowej, odtworzenie płyty przejściowej na dojeździe od strony Krakowa, odtworzenie kap chodnikowych w rejonie dylatacji, rektyfikacja położenia łożysk wiaduktu, wymiana nawierzchni na płycie wraz z izolacją pomostu oraz wymiana nawierzchni na dojazdach do mostu.

  • na jezdni w kierunku Krakowa konieczna jest: wymiana wpustu od strony Krakowa, wymiana nawierzchni na płycie wraz z fragmentem izolacji płyty, przy dylatacji od strony Krakowa, rektyfikacja łożysk oraz wymiana nawierzchni na dojazdach do mostu.

 
Ponadto na obu obiektach trzeba wykonać zabezpieczenia: antykorozyjne elementów stalowych konstrukcji nośnej, elementów stalowych wyposażenia wiaduktów (balustrad, ekranów) oraz elementów  żelbetowych obu wiaduktów.

Aby zminimalizować czas trwania tymczasowej organizacji ruchu, prace remontowe skumulowane zostaną w pierwszej kolejności na górze obiektów. Pozostałe roboty kontynuowane będą bez wpływu na ruch pojazdów. Przywrócona zostanie organizacja ruchu, która umożliwi poruszanie się po obu wiaduktach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie