Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olkusz. Uroczysta gala Cordis Nobilis [ZDJĘCIA]

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Gala wręczenia nagród Cordis Nobilis.Od lewej: Od lewej: Andrzej Maksymowicz (nagroda w kategorii Filantrop), Zofia Krzysztoforska – Weisswasser (nagroda w kategorii Osoba), burmistrz Roman Piaśnik, Maria Rzepka (nagroda w kategorii Osoba), Bartosz Boniecki (wyróżnienie w kategorii Wolontariusz), Barbara Kiszko (wyróżnienie w kategorii Osoba), Wiesława Syguła (wyróżnienie w kategorii Nauczyciel), Marcin Basiński (nagroda w kategorii Wolontariusz), Anna Gałecka (nagroda dla Polskiego Związku Niewidomych w Olkuszu w kategorii Organizacja), Michał Masłowski (nagroda w kategorii Nauczyciel)
Gala wręczenia nagród Cordis Nobilis.Od lewej: Od lewej: Andrzej Maksymowicz (nagroda w kategorii Filantrop), Zofia Krzysztoforska – Weisswasser (nagroda w kategorii Osoba), burmistrz Roman Piaśnik, Maria Rzepka (nagroda w kategorii Osoba), Bartosz Boniecki (wyróżnienie w kategorii Wolontariusz), Barbara Kiszko (wyróżnienie w kategorii Osoba), Wiesława Syguła (wyróżnienie w kategorii Nauczyciel), Marcin Basiński (nagroda w kategorii Wolontariusz), Anna Gałecka (nagroda dla Polskiego Związku Niewidomych w Olkuszu w kategorii Organizacja), Michał Masłowski (nagroda w kategorii Nauczyciel) Amadeusz Calik
Już po raz siódmy w Olkuszu odbyła się gala wręczenia nagród Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz dla Osób Działających na rzecz dobra innych „Cordis Nobilis”. Statuetki i gratulacje otrzymali laureaci w pięciu kategoriach – organizacja, filantrop, wolontariusz, nauczyciel i osoba.

Uroczysta gala odbyła się 6 lutego w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu Roman Piaśnik wręczył na niej statuetki „Szlachetnych Serc” dla laureatów w pięciu kategoriach. Laudacje, tradycyjnie przedstawił naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Pan Jacek Imielski. Galę uświetnił koncert zespołu Ilkus Quartet, który wzbudził wśród gości ogromne zainteresowanie.

W kategorii „Organizacja” za najwartościowsze przedsięwzięcia służące budowaniu wspólnego dobra nagrodę otrzymał Polski Związek Niewidomych Koło Powiatowe w Olkuszu. Jak wielokrotnie podkreślano jest to organizacja, zrzeszająca 120 członków – niewidomych i slabowidzących, która pomaga im w wielu czynnościach życia codziennego. - Polski Związek niewidomych nam wszystkim przywraca wiarę w to, że mimo przeciwności losu można żyć pięknie, mądrze i godnie – mówił Pan Jacek Imielski.

„Filantrop” był drugą nagradzaną kategorią. W tym roku uhonorowano Pana Andrzeja Maksymowicza, właściciela firmy MaxTrans, który od wielu lat dzięki swojemu wsparciu finansowemu przyczynia się do mocnego rozwoju Olkuskiego Klubu Sportowego „Słowik” w Olkuszu. Organizuje wyjazdy dla młodych piłkarzy, a także turnieje piłkarskie – samodzielnie zakupując nagrody i medale dla uczestników.

Trzecią kategorią był „Wolontariusz”. Nagrodę przyznano absolwentowi Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu, Marcinowi Basińskiemu, zaś wyróżnienie uczniowi I Liceum Ogólnokształcącego – Bartoszowi Bonieckiemu.

Obaj panowie poświęcają wiele wolnego czasu na pracę wolontariacką. Marcin Basiński aktywnie uczestniczy w akcji Szlachetna Paczka, wielokrotnie także pomaga starszym, chorym, samotnym i niepełnosprawnym. Bartosz Boniecki wspiera integrację osób starszych z młodzieżą prowadząc międzypokoleniowy kącik komputerowy. Razem z grupą kolegów twory grupę teatralną „Lęgonisko”, gdzie razem z seniorami przygotowuje spektakle teatralne.

W kategorii „Nauczyciel” za działalność na rzecz wychowania dzieci i młodzieży, wykraczającą poza zwykłe obowiązki nagrodę przyznano Michałowi Masłowskiemu, nauczycielowi IV Liceum Ogólnokształcącego, a wyróżnienie Wiesławie Sygule, pedagogowi z Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu.

Michał Masłowski jest organizatorem wielu projektów edukacyjnych – począwszy od warsztatów historycznych, po konkursy i rajdy edukacyjne. Jest prezesem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, który działa na rzecz wychowania historycznego oraz inicjatorem legendarnych gier miejskich. Wspiera także świąteczne zbiórki żywności oraz wszelkie działania związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Wiesława Syguła propaguje ideę pomocy innym osobom. Była współzałożycielką Klubu Wolontariackiego „Klub Ośmiu”. Organizuje i uczestniczy w koncertach charytatywnych oraz zbiórkach pieniędzy dla potrzebujących.

Po raz pierwszy w historii przyznano dwie nagrody w kategorii „Osoba” - laureatkami zostały Zofia Krzysztoforska – Weisswasser i Maria Rzepka, a wyróżnienie przyznano Barbarze Kiszko.

Zofia Krzysztoforska - Weisswasser dzięki swojemu wsparciu finansowemu pomaga w rozwijaniu talentów najbardziej uzdolnionej młodzieży powiatu olkuskiego. Od 23 lat finansuje miesięczne kursy języka niemieckiego w Wiedniu, sponsorując zakwaterowanie, wyżywienie, kieszonkowe oraz naukę języka.

Maria Rzepka poświęca swój własny czas i pieniądze na renowację zabytkowych organów Hansa Hummla w Bazylice św. Andrzeja Apostoła. Pomaga w organizacji Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Dzięki jej olbrzymiemu zaangażowaniu i determinacji organy wkrótce doczekają się gruntownej modernizacji, na którą przyznano wielomilionową dotację.

Barbara Kiszko jest jedną z założycielek stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich”. Od 4 lat pomaga uczniom w osiedlowym „Klubie Przyjaźń” w nauce chemii, a także współpracuje przy wydawaniu Zeszytów Historycznych Olkusza.

Tekst Amadeusz Calik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska