Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ołtarz jest jak nowy

Marek Podraza
Marek Podraza
Konserwatorzy pracowali ponad rok nad ołtarzem głównym z przełomu XVI i XVII wieku w drewnianym kościółku w Sękowej.

Piękne złocenia i blask bijący z ołtarza głównego zabytkowego kościoła pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej, naszej perły Beskidu Niskiego, to efekt ponad rocznej pracy konserwatorów zabytków, którzy w ubiegłym tygodniu pracowali przy montażu odnowionego ołtarza. Odzyskał on dawny i niepowtarzalny blask tuż przed śmiercią ks. prałata Stanisława Dziedzica. To dzięki niemu ten kościół został uratowany i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

- Prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym trwały ponad rok, a w sumie, licząc z procesem składania wniosków, ponad dwa lata - informuje ksiądz Janusz Kurasz, proboszcz sękowskiej parafii. - Podzielone były na dwie części. Pierwszy etap rozpoczęto w lipcu ubiegłego roku, a teraz zakończono drugi etap prac. To było bardzo trudne zadanie. Wykonywali je znani konserwatorzy z pracowni Aleksandra Małeckiego. To świetni fachowcy. Odnawiali już całe wnętrze oraz polichromię naszego kościoła parafialnego w latach 2005-2007 - dodaje.

Księdzu Kuraszowi udało się pozyskać 200 tys. zł od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na ten cel. - Prace rozpoczęliśmy od demontażu wszystkich elementów ołtarza. Były one w nie najlepszym, a nawet śmiało można powiedzieć, że w złym stanie. Korniki zrobiły ogromne spustoszenia w zabytkowym ołtarzu. Na początku musieliśmy wykonać impregnację poszczególnych elementów - informuje konserwator Aleksander Małecki.

W drugim etapie ołtarz czekały prace związane z odnową malowideł i złoceniem poszczególnych elementów, a końcówka to już montaż na dawnym miejscu. - Kościół św. św. Filipa i Jakuba to jeden z najcenniejszych kościołów drewnianych w naszym kraju. Jako chyba jedyna parafia na świecie mamy dwie tego typu zabytkowe świątynie, które znajdują się na liście UNESCO. Druga jest w Owczarach - dodaje ks. Kurasz.

Zabytkowy ołtarz pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. W bogato polichromowanym ołtarzu widnieje obraz przedstawiający św. św. Mikołaja, Benedykta i Antoniego oraz posągi świętych Piotra i Andrzeja. Kościół czeka jeszcze trzeci etap prac związany z odnową polichromii. Ostatnie prace przy ołtarzu prowadzono w 1980 i 1981 roku.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska