FLESZ - Delmikron – czy może dojść do podwójnego zakażenia?

Wariant omikron po raz pierwszy wykryto około dwóch miesięcy temu w Afryce. Według WHO to najszybciej rozprzestrzeniająca się mutacja SARS-CoV-2. Przypadki zakażenia omikronem potwierdzono już w 80 krajach, do Polski dotarł on w połowie grudnia.
Jak pokazują statystyki, omikron rozprzestrzenia się po Europie, wywołując niespotykane dotąd wzrosty zakażeń. Rekordy padają m.in. w Wielkiej Brytanii, we Francji oraz w Niemczech. Lekarze nie mają wątpliwości, że fala zbliża się także do Polski. Na ten moment w naszym kraju potwierdzono blisko 200 nowych przypadków tego wariantu. To wzrost o 7-8 proc. w ostatnich siedmiu dniach.
Zdaniem prof. Anny Boroń-Kaczmarskiej, specjalistki chorób zakaźnych z Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego w Krakowie, trudno jest ocenić, ilu zakażeń tym wariantem możemy spodziewać się w najbliższym czasie.
- W dużej mierze zależy to bowiem od tego, w jakim stopniu jako społeczeństwo będziemy przestrzegać znanych nam ograniczeń: a więc dezynfekcji, noszenia maseczek i trzymania dystansu – przestrzega lekarka.
Wiadomo już jednak, że nowy wariant dotarł także do naszego województwa.
- Na terenie Małopolski do tej pory odnotowano 13 przypadków zakażania wariantem Omikron – informuje Dominika Łatak-Glonek, rzeczniczka małopolskiego sanepidu.
Niestety, dwie osoby w naszym regionie, które zostały zarażone nowym wariantem, zmarły. To pierwsze ofiary tej mutacji w Polsce. - Chodzi o dwóch mężczyzn w wieku 92 i 85 lat. Obaj byli niezaszczepieni oraz mieli choroby współistniejące – doprecyzowuje biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.
Wśród najczęstszych objawów zakażenia Omikronem lekarze wymieniają katar, ból gardła, kaszel i ogólne zmęczenie. I dodają, że zła wiadomość w kontekście tej mutacji jest taka, że Omikron może powodować reinfekcje u osób, które przechorowały Covid lub zaszczepiły się. Wiadomo jednak, że dawka przypominająca przywraca odporność do około 75 proc., dlatego tak ważne jest, by znów zgłaszać się do punktów szczepień.
Tymczasem ze statystyk wynika, że dotychczas przypominającą dawkę szczepionki przyjęło tylko 7,2 mln Polaków. Małopolska w rankingu szczepień znajduje się na 10. miejscu wśród wszystkich województw. W pełni zaszczepionych Małopolan jest 1,8 mln - co stanowi około 47 proc. populacji regionu.