Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opactwo w Tyńcu wpisane na listę Pomników Historii

Małgorzata Mrowiec
Wiki commons
Elitarna lista Pomników Historii wydłużyła się o 10 zabytków z całej Polski. Jednym z nich jest zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu.

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Andrzej Duda wręczył wczoraj gospodarzom obiektów rozporządzenia nadające im ten szczególny tytuł. - Każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym, każdy niesie w sobie wielka historię, każdy jest w jakimś sensie perłą - i myśli technicznej, i architektury, i dziełem inżynierskim - mówił prezydent Andrzej Duda.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Na tę listę najwspanialszych mogą trafić dzieła architektury i zespoły zabudowy, zabytki techniki, krajobrazy kulturowe, najpiękniejsze parki i ogrody, miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne, stanowiska archeologiczne, a także cmentarze. Status Pomnika Historii dla właściciela zabytku ma praktyczne znaczenie: daje obiektowi dodatkowe punkty w przypadku starań o ministerialne lub europejskie dotacje.

- To duże wyróżnienie dla nas, którzy teraz w Tyńcu żyjemy, dla tych, którzy do Tyńca przyjeżdżają, doceniając jego walory duchowe kulturowe, ale też dla tych, którzy Tyniec budowali przez wiele wieków - mówił w Warszawie o. Szymon Hiżycki, opat klasztoru w Tyńcu.

Opactwo w Tyńcu jest najstarszym (założonym w połowie XI w.) istniejącym w Polsce klasztorem. Najstarsze zachowane jego części pochodzą z przełomu XI i XII w. Opactwo, położone na wapiennym wzgórzu nad Wisłą, zachowało do dziś oryginalny układ przestrzenny. Rocznie odwiedza je ok. 40-50 tys. turystów.

- Opactwo tynieckie wyróżnia długie trwanie, to, że klasztor istnieje od tysiąca lat i pomimo różnego rodzaju nieszczęść zawsze był odbudowywany. Również dziedzictwo związane z kulturą piśmienną - to jedno z najstarszych miejsc w Polsce, gdzie pojawiła się książka, gdzie istniało skryptorium, czyli pomieszczenie, w którym w średniowieczu ręcznie przepisywano księgi - mówi o. Szymon Hiżycki. - Trzeba też pamiętać o Biblii Tysiąclecia, pierwszym w Kościele katolickim w Polsce tłumaczeniu Biblii z języków oryginalnych, zainicjowanym właśnie w Tyńcu - dodaje opat.

Oprócz tynieckiego klasztoru za nowe Pomniki Historii zostały wczoraj uznane m.in. radiostacja w Gliwicach i pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu.

To pierwsze zabytki, które Andrzej Duda jako prezydent wpisał na listę Pomników Historii. Wpisy są dokonywane od 1994 r. Do tej pory ten nobilitujący tytuł posiadało 60 zabytków szczególnej rangi, teraz ma je już 70, a w kolejce czekają następne.

Do tej pory na liście Pomników Historii znajdowały się m.in. Kraków - jako historyczny zespół miejski, Wieliczka (kopalnia soli), Biskupin - jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa - z zespołem klasztornym Jasnej Góry, a także Grunwald - jako pole bitwy. Na liście są również Kanały Augustowski i Elbląski, zespół katedralny we Fromborku i zamek krzyżacki w Malborku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska