https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Open Eyes Art Festival: Wystawy, spektakle, koncerty i dyskusje wokół sztuki

Anna Piątkowska
Open Eyes Art Festival to nowy projekt Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Akademia Sztuk Pięknych, nowohuckie Centrum Kultury oraz Przedsiębiorstwo Społeczne Agencja artystyczna GAP
Open Eyes Art Festival to nowy projekt Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Akademia Sztuk Pięknych, nowohuckie Centrum Kultury oraz Przedsiębiorstwo Społeczne Agencja artystyczna GAP Andrzej Banas / Polska Press
Ponad trzydzieści wydarzeń kulturalnych, wśród których znalazły się koncerty, wystawy, spektakle, spotkania z udziałem krakowskich artystów to program pierwszej edycji Open Eyes Art Festivalu, który potrwa od 8 października do 19 listopada w Krakowie.

FLESZ - 38 lat i koniec?

od 16 lat

- W tym roku po raz szósty odbędzie się kongresu ekonomii wartości Open Eyes Economy Summit. W naszym wydaniu myślenie o ekonomii wartości polega na tym, że staramy się połączyć różne światy, ale kongres jest tak zorganizowany, że na stałe znajdują się w nim trzy podstawowe wątki tematyczne: gospodarka, miasto i kultura - wyjaśnia prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit. - W tym roku prezentujemy nowa formułę, otwartą nie na uczestników kongresu, a zorientowaną na mieszkańców Krakowa.

Jednym z podstawowych założeń Open Eyes Art Festivalu jest interdyscyplinarność, odnoszenie się do wszystkich dziedzin sztuki: malarstwa, tańca, rzeźby, teatru, fotografii, grafiki, muzyki.

Obok nazwisk wielkich artystów, jak Lupa, Orłowski czy Hamano pojawią się także młodzi twórcy, będący dopiero na początku swojej artystycznej drogi.

- Bardzo mocno chcemy zaakcentować rolę najmłodszych twórców działających w naszym mieście, zarówno tych związanych z Akademią Sztuk Pięknych, jak i tych, którzy samodzielnie realizują swoją ścieżkę artystyczną - podkreślił dr hab. Bartłomiej Struzik, prorektor ASP w Krakowie.

Wśród szczególnych wydarzeń pierwszej edycji festiwalu znalazły się oryginalny spektakl Krystiana Lupy przygotowany wspólnie z Katarzyną Janowską „Artysta zmienia świat” oraz koncert zespołu Hirundo Maris, muzyków znanych z poszukiwań nowych form ekspresji.

Ważną częścią Open Eyes Art Festivalu są wystawy, które w poprzednich latach jako „Przestrzeń dla sztuki” były prezentowane w ramach kongresu OEES. Warto wymienić tu: „Spojrzenie z bliska” wystawę prace Toshihiro Hamano i Moniki Szydłowskiej, będącą zapisem rocznej obserwacji gracza komputerowego i jego rozrywki, pokaz komiksów „PAN(AKA)DEMIA” w Galerii ASP Bronowice, prezentacje wydziałów Akademii Sztuk Pięknych, wystawa nominowanego do ubiegłorocznych Paszportów „Polityki” Karola Palczaka (Galeria ASP), ekspozycję poświęconą osobie i działalności Róży Aleksandrowicz – muzie krakowskich malarzy pierwszej połowy XX wieku (Muzeum ASP) czy wystawę prac Czesława Słani „Czarodziej stalorytu” prezentowana w NBP.

Już w najbliższy piątek, 8 października, festiwal zainauguruje wystawa „Leśniak. Ukryty porządek”. W Nowohuckim Centrum Kultury zaprezentowane zostanie twórczość fotograficzna krakowskiego artysty fotografika Janusza Leśniaka. Artysta „podejmuje się wyłuskiwania niezwykłej, magicznej wręcz natury z elementów codzienności. Wystawa potrwa do 2 listopada.

W programie festiwalu znalazł się także przegląd filmów krakowskich twórców „Open Screen”, prezentujący tytuły, które zostały dostrzeżone podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

13 i 14 listopada w przestrzeni ASP odbędzie się czwarta edycja targów sztuki „Nówka Sztuka 2021” skierowanych do twórców i koneserów sztuki i dizajnu.

Obok wydarzeń artystycznych, w programie festiwalu znalazły się także działania o charakterze naukowym: konferencje, panele dyskusyjne, wśród których znalazła się debata „Sztuka i biznes”. Uczestnicy rozmowy zastanowią się nad wyzwaniami, przed którymi stoi polski rynek sztuki, będą się m.in. zastanawiać na rolą nowych technologii w tworzeniu i upowszechnianiu sztuki.

Organizatorami i inicjatorami wszystkich wydarzeń w ramach festiwalu są cztery krakowskie instytucje: Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Akademia Sztuk Pięknych, nowohuckie Centrum Kultury oraz Przedsiębiorstwo Społeczne Agencja artystyczna GAP.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska