- Bardzo się cieszę, że już po raz dziewiąty kongres Open Eyes Economy Summit odbywa się w Krakowie. Nasze miasto to zawsze ośrodek kultury, tradycji, historii, nauki. Dzięki tego typu wydarzeniom coraz bardziej kojarzy się nie tylko z tym co było, ale też z tym co jest i będzie, czyli z nowoczesnością, innowacyjnymi pomysłami, przedsiębiorstwami i tym, że pomagamy się rozwijać krakowskiej gospodarce, dzięki temu budując też atrakcyjność dla mieszkańców - mówił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, który otwarł tegoroczną edycję Open Eyes Economy Summit.
Nowoczesne myślenie o ekonomii w Krakowie
- Trzeba pamiętać, że w gospodarce i rozwoju chodzi nie tylko o gospodarkę i finanse. Tu chodzi o coś więcej, oczywiście o innowacyjność, ale również o odpowiedzialne zarządzanie wzrostami i zasobami z myślą o przyszłości, o przyszłych pokoleniach. Chodzi więc o ekologię, transformację energetyczną, wspólnotowość, partycypację, walkę z wykluczeniem, ubóstwem, o te wszystkie wartości, które z ekonomii wynikają i ze sobą się łączą. Wiem, że na tym kongresie tego typu otwarte, nowoczesne myślenie o ekonomii, mieście, odpowiedzialności, wspólnotowości jest powszechne. Dlatego cieszę się, że mamy Open Eyes Economy Summit - dodał prezydent Aleksander Miszalski.
Każda edycja Open Eyes Economy Summit ma swoje hasło przewodnie. W tym roku jest nim „Dusza Europy”. Program wydarzenia obejmuje wystąpienia i debaty odnoszące się do sytuacji i przyszłości Europy, w tym do jej intelektualnej i etycznej witalności.
Jednym z gości kongresu jest marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, która również wystąpiła podczas otwarcia wydarzenia.
- Mam świadomości, że zwłaszcza po ostatnich wyborach w Stanach Zjednoczonych naszym priorytetem jest zapewnienie Europie bezpieczeństwa. Europa będzie bezpieczna tylko wówczas, gdy będzie solidarna i zjednoczona. A jednoczyć możemy się tylko wobec wspólnych wartości, tych które pozwolą nam patrzeć w przyszłość - mówiła marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. - Politycy, którzy rozbijają europejską jedność głoszą hasło: "Uczynić Europę znowu wielką". Rozmawiając o duszy Europy pamiętajmy, że wielkość Europy polegała na tym, iż potrafiliśmy trafnie odczytywać trendy przyszłości i wyznaczać drogi rozwoju, którymi podążał później cały świat. Jestem przekonana, że także dziś potrafimy jako Europejczycy tego dokonać - dodała.
300 prelegentów i blisko 100 punktów programu
Podczas Kongresu wystąpi łącznie ok. 300 prelegentów i prelegentek, którzy wezmą udział w blisko 100 punktach programu, dotyczących przyszłości Europy oraz innych bieżących wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat.
Patronat honorowy nad IX edycją Kongresu objęły instytucje takie jak: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Przemysłu oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.
Główne ścieżki tematyczne Kongresu dotyczą: polityki klimatycznej, odpowiedzialnej polityki inwestycyjnej, etyki w życiu publicznym, kompetencji przyszłości, krajobrazu miast i ich cyfrowej transformacji.
Wśród punktów programu poruszone zostaną kwestie takie jak m.in.:
- W jakim stopniu wprowadzenie euro może zapewnić Polsce konkurencyjność?
- Europejski Zielony Ład czy Nieład
- Czy w polskim systemie prawnym można skutecznie chronić krajobraz?
- Dane miejskie i ich wpływ na jakość życia mieszkańców
- Czy designerom i awatarom wszystko wolno? Etyka VR i sztucznej inteligencji
- Edukacja ekologiczna
- Czy etyka publiczna jest zanikającym dobrem i jakie mogą być tego skutki?
- Czego dowiedzieliśmy się o naszym państwie w 2024 roku?
- Czy równość się opłaca?
Podczas Kongresu dyskusji zostaną poddane zagadnienia, które oddają rzeczywiste położenie geopolityczne i społeczne Europy:
- Europa – wspólnota wartości czy interesów? Co dziś łączy, co dzieli i co możemy/powinniśmy z tym zrobić
- Demografia a gospodarka Polski i Europy. Praca dla robotów czy imigrantów?
- Duchowa geografia Europy dzisiaj
- Czy przyszłość naszego kontynentu zależy dziś od Europy Środkowej?
- Europa i Unia – szanse i zagrożenia
- Czy Ukraina jest potrzebna Europie?
- Energia dla Europy. Transformacja energetyczna a konkurencyjność: Jak się zelekryfikować na zielono i nie zginąć
- Sztuczna inteligencja po krako(w)sku, czyli Europa między młotem USA a kowadłem Chin. Wolność i bezpieczeństwo vs. wzrost PKB i przewagi konkurencyjne
Główną publikacją tegorocznej edycji OEES będzie zbiór esejów „Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy nas Europejczyków?” pod redakcją Jerzego Hausnera – przewodniczącego Rady Programowej OEES i Jarosława Kuisza – redaktora naczelnego Kultury Liberalnej. Publikacja będzie wydana przez organizującą kongres Fundację GAP i Kulturę Liberalną. Wśród autorów esejów są:
- Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz – byli premierzy Polski,
- Adam Daniel Rotfeld – były Minister Spraw Zagranicznych RP,
- Magda Vášáryová – słowacka aktorka, dyplomatka i polityczka
- Emil Brix – wybitny dyplomata austriacki, dyrektor Diplomatische Akademie Wien,
- Pierre Buhler – były ambasador Francji w Polsce.
Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana również trzecia edycja eksperckiego raportu na temat stanu polskiej gospodarki – „Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski”. Publikacja ta jest formą niezależnego i obiektywnego obywatelskiego doradztwa, które ma ułatwiać i porządkować dyskurs publiczny na temat pożądanych kierunków prowadzenia polityki gospodarczej i społecznej. W tegorocznej edycji IWEP obok Polski, Czech, Słowacji i Węgier uwzględniono również Rumunię.
Do Polski popłyną kolejne środki z KPO
