https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oranżeria Warszewicza - nowa atrakcja Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie - uroczyście otwarta w dniu święta uczelni

Małgorzata Mrowiec
Oranżerię Warszewicza w Ogrodzie Botanicznym UJ otwarto uroczyście w ramach Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oranżerię Warszewicza w Ogrodzie Botanicznym UJ otwarto uroczyście w ramach Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego Joanna Urbaniec
W poniedziałek, 12 maja w Ogrodzie Botanicznym UJ została otwarta odbudowana Oranżeria Warszewicza. To oranżeria, która odtwarza dawną palmiarnię, istniejącą w krakowskim ogrodzie od XIX wieku przez przeszło 80 lat. Wewnątrz można stanąć oko w oko m.in. z sagowcami, czyli roślinami, których historia sięga milionów lat wstecz i które na Ziemi towarzyszyły dinozaurom.

Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otwarcie Oranżerii Warszewicza

12 maja przypada 661. rocznica założenia przez Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obchody Święta UJ tradycyjnie rozpoczęły się w katedrze wawelskiej. Tu władze uczelni złożyły wieńce i kwiaty na grobach jej fundatorów - Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły. Głównym punktem uroczystości było posiedzenie Senatu UJ w auli Collegium Novum. Natomiast późnym popołudniem została otwarta odbudowana Oranżeria Warszewicza.

Oranżeria dostępna dla każdego

Nowa szklarnia stanęła na fundamentach swojej poprzedniczki z 1882 roku i wygląda jak ona, tylko jest nieco niższa. To przeszklony pawilon o konstrukcji stalowej, przykryty również szklanym, mansardowym dachem. Ma wysokość ponad 11 m, a łącznie z ozdobną iglicą - 14,92 metra.

Przy odbudowie odtworzono detale architektoniczne pierwotnego budynku. Dodatkowo nowa szklarnia zyskała taras po prawej stronie (gdy patrzymy, stojąc przodem do wejścia), który jest przedłużeniem jej wnętrza. Poniżej urządzono magazyny. Stworzono sanitariaty. Zadbano też o podjazd dla osób niepełnosprawnych.

W Oranżerii Warszewicza będzie prowadzona hodowla roślin tropikalnych, rodem z Ameryki Południowej i Środkowej, dalej - liczących grubo ponad 100 lat sagowców, przeniesionych ze szklarni Jubileuszowej, a także kaktusów czy araukarii.

- Ta inwestycja nie tylko przywraca dawny blask ogrodowi, ale także czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla zwiedzających przez cały rok. Głównym celem przedsięwzięcia jest ochrona i promocja różnorodności biologicznej poprzez rozwój Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego jako centrum ochrony przyrody. Nowa oranżeria została zaprojektowana tak, aby służyć zabezpieczeniu i utrzymaniu najcenniejszych kolekcji naszych roślin, w tym roślin tropikalnych: sagowców, araukarii i storczyków. Jak również będzie miejscem, w którym będą rosły trzy gatunki dziko występujących roślin objętych w Polsce ochroną ścisłą: języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) - paproć z rodziny zanokcicowatych, marsylia czterolistna (Marsilea quadrifolia) - wodna paproć z rodziny marsyliowatych oraz salwinia pływająca (Salvinia natans) - wodna paproć z rodziny salwiniowatych - wymienia prof. Michał Węgrzyn, dyrektor Ogrodu Botanicznego UJ.

Warsztaty, terapia i kawa w ogrodzie

W nowej szklarni będą organizowane warsztaty edukacyjne dla szkół, a także warsztaty hortiterapeutyczne (czyli wykorzystujące terapeutyczne walory ogrodu, roślin i prac ogrodniczych) dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

W odtworzonym obiekcie dostępna jest też kawiarnia. Kawy można się napić w środku lub usiąść z nią na zewnątrz, na tyłach oranżerii i obok tarasu (stoliki na zewnątrz są rozstawione już teraz, będzie z nich można korzystać także w kolejnych ciepłych miesiącach).

Przestrzeń Oranżerii Warszewicza planuje się też wykorzystywać do organizacji konferencji i wydarzeń artystycznych.

Ogród Botaniczny UJ przy ul. Kopernika w Krakowie jest obecnie, w okresie letnim otwarty codziennie w godz. 9-19. I również w tych godzinach jest otwarta oranżeria, jak też funkcjonująca w niej kawiarnia.

Odbudowa oranżerii kosztowała prawie 9,7 mln zł, a Ogród Botaniczny UJ zrealizował ją z dofinansowaniem Funduszy Europejskich w wysokości blisko 6,7 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska