Bociany zimę z reguły spędzają w Afryce. W podróż powrotną wyruszają w pierwszej połowie lutego. Ich powrót trwa około sześciu tygodni. Z reguły boćki wracają do tego samego gniazda – po przylocie zaczynają je "remontować" i poprawiać. Tak też zrobił Emil. Bociek zaraz po powrocie ochoczo przystąpił do poprawy swojego gniazda.
- Przygotowuje je na przybycie gospodyni - mówią górale, którzy podglądają powracające bociany. U tych ptaków już tak jest, że aby zwabić partnerkę, samiec musi przygotować odpowiednie gniazdo. To do niego należy zajęcie miejsc dla przyszłej rodziny, troska o jego konstrukcje. Wiec gdy tylko samiec znajdzie gniazdo, znosi materiał, pilnuje by nie zajął go inny bocian.
Przed Emilem nie lada wyzwanie. Musi zrobić szybki remont gniazda. Tak by spodobało się gospodyni. Wszystko zależy od samicy. Ona swoimi okiem oceni, czy Emil dobrze zapowiada się i czy zostanie w gnieździe.
Konstrukcję gniazda tworzą patyki i gałęzie układane w formie pierścienia. Tworzą nieckę, je wyściółkę stanowi drobniejszy materiał: siano, słoma, perz, często szmaty, kawałki folii plastikowej lub papieru, a od niedawna nylonowe sznurki. Gniazdo bocianie jest nadbudowywane z roku na rok, a także niemal codziennie, w czasie całego gdy przebywają w nim pisklęta, uzupełniane są nowym materiałem.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
FLESZ - Kiedy przestawiamy zegarki?
