Szkolenia strażackie są na stałe wpisane w ten zawód. Strażacy muszą być w ciągłej gotowości. Są jednocześnie zobligowani do stałego podnoszenia swoich możliwości fizycznych oraz wzajemnego współdziałania. Z tej przyczyny cyklicznie odbywają się wspólne manewry jednostek ratowniczo- gaśniczych. Zmierza to do podniesienia to kwalifikacji oraz efektywniejszego współdziałania jednostek strażackich.
Systematycznie odbywają się szkolenia w zakresie m.in. współpracy w razie zagrożenia skażeniem chemicznym, wypadków drogowych czy pożaru w obiekcie muzealnych. W rzeczywistości bowiem pożar na terenie skansenu byłby bardzo trudny do ugaszenia ze względu na ścisłą zabudowę, materiał z którego zbudowane są zabytkowe domy - przeważnie drewno i słoma.
Tematem manewrów prowadzonych w skansenie była organizacja i prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej podczas pożaru obiektów muzealnych. Sprawdzono gotowość bojową jednostek OSP z terenu gminy - m.in. łączność radiową, stan techniczny sprzętu używanego przez jednostki podczas akcji.
Kolejnym istotnych elementem manewrów było pozyskanie wody z naturalnych i sztucznych cieków wodnych. Strażacy wykorzystali przenośne pompy wodne. W czasie manewrów był ćwiczony także wariant pomoc osobie poszkodowanej w wyniku pożaru. Ratownikom szybko udało się zlokalizować poszkodowaną osobę, przenieść w bezpieczne miejsce i udzielić jej pierwszej pomocy.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
