MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orła wrona nie pokona. Stan wojenny na fotografiach w jego 40. rocznicę [ZDJĘCIA]

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Starcia demonstrantów z milicją na warszawskiej Starówce, 3 maja 1982 r.
Starcia demonstrantów z milicją na warszawskiej Starówce, 3 maja 1982 r. Teka edukacyjna IPN
13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski za pośrednictwem państwowych środków przekazu informuje, że władzę przejmuje organ nazwany Wojskową Radą Ocalenia Narodowego, a na terenie całego kraju wprowadzony zostaje stan wojenny. To fatalne w skutkach zdarzenie to odpowiedź reżimu komunistycznego wobec rosnącej siły oporu polskiego społeczeństwa, zgromadzonego pod sztandarem "Solidarności". Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

W skład WRON-u wchodzi 22 wysokich rangą wojskowych, w tym premier PRL i I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej czyli gen. Jaruzelski, który staje zresztą na czele tego niekonstytucyjnego tworu. W propagandzie komunistycznej, WRON nazywany jest łagodnie "administratorem stanu wojennego". Wbrew przekazowi kontrolowanych przez władzę mediów sytuacja jednak łagodna nie jest. Społeczeństwo polskie ze szczególnym uwzględnieniem awangardy antykomunistycznej, doświadcza szeregu represji, a zmilitaryzowana przestrzeń publiczna staje się codziennością.

Niekonstytucyjny wymiar stanu wojennego to tylko początek bezprawnych działań wojskowej junty pod zwierzchnictwem gen. Jaruzelskiego. Osoby zostają poddawane internowaniu nie w wyniku wyroków sądowych, a "zasilają" więzienne cele na podstawie decyzji administracyjnych komendantów wojewódzkich Milicji Obywatelskiej. Wymienionej formie represji poddano wówczas blisko 10 tys. osób, w tym ponad tysiąc kobiet. Byli to głównie ludzie młodzi i w pełni sił, najmłodsza ofiara internowania miała 17 lat. Inną formą represji, bardziej cyniczną, były przymusowe wcielenia do wojska pod pozorem szkolenia i ćwiczeń.

W odpowiedzi na komunistyczny dyktat strajk podjęły setki zakładów pracy, co stało się pretekstem dla władzy do stłumienia oporu siłą, co w wielu przypadkach kończyło się krwawymi zbrodniami na osobach bezbronnych, jak choćby w katowickiej kopalni "Wujek". Tym sposobem walka komunistów z polskim społeczeństwem pochłonęła kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych, wielu innych raniąc.

Mamy obowiązek pamiętać o ofiarach stanu wojennego, o tych którzy musieli emigrować, o tych, którzy w więzieniach i ośrodkach internowania stracili zdrowie, ale i o setkach tysięcy tych Polaków, którym odebrano marzenia i nadzieje. Świadomi tego, że zło – bez względu na rozmaite propagandowe zabiegi – na zawsze złem pozostanie, pamiętając o tamtych, liczonych od 13 grudnia 1981 r.

- mówi dla Polska Press Prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

Pamiętając więc o tych zdarzeniach i czasie wielkiej próby dla pragnących chleba i wolności Polaków, pragniemy zaprezentować galerię zebranych i przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej fotografii, będących zmaterializowaną historią tamtych trudnych lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska