Os. Widok: dłuższy blok "Tatry" czy zieleń?

Małgorzata MrowiecZaktualizowano 
Krzysztof Bień będzie przekonywał, by powstała dalsza część „Tatr” (budynek po lewej)
Krzysztof Bień będzie przekonywał, by powstała dalsza część „Tatr” (budynek po lewej) Aneta Żurek
Projektant wygodnego i pełnego zieleni krakowskiego osiedla zabiega o to, aby dopełniła je nowa inwestycja. 250 mieszkań. Radna Bronowic podnosi alarm.

Mało kto z mieszkańców wie o możliwej inwestycji na działkach wzdłuż ulicy Balickiej, w pobliżu przystanku tramwajowego Bronowice Wiadukt. Decyzja o ustaleniu warunków zabudowy jest zamieszczona na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej Widok, jednak bez słowa komentarza. Ale niektórzy przeczytali w gazecie Rady Dzielnicy VI tekst „Teren zielony czy gigantyczny blok?”. Radna Bronowic Marta Drużkowska w artykule podaje parametry projektowanej inwestycji, a kończy go słowami: „osobiście uważam, że tereny zielone w naszym mieście są cenniejsze niż domykanie koncepcji architektonicznych”. Po publikacji dostała maile z poparciem od czytelników.

O domykanie jakiej koncepcji chodzi? - O nieukończoną budowę osiedla Widok - wyjaśnia architekt Krzysztof Bień. Jego projekt powstał w latach 1969-70, wkrótce ruszyła realizacja. Osiedle miało mieć zabudowę amfiteatralną, od niskiej do wysokościowej. Nie mogło stanowić zapory dla najczęściej wiejących wiatrów z kierunków zachodnich i sposób ustawienia bloków to uwzględnia.

Jest też między nimi dużo przestrzeni. Z pierwotnej koncepcji nie powstało lokalne centrum handlowo-usługowe. Nie został również zbudowany w całości blok przy ul. Armii Krajowej 93, z lat 90., według projektu Bienia, ze schodkowo wznoszącymi się dachami. Miał zamykać kompozycję urbanistyczną osiedla, a także w parterze pomieścić brakujące centrum handlowo-usługowe. Budynek, nazywany „Tatrami”, ma 6 klatek, a przewidzianych było 12.

Kilka lat temu Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Kościuszki, która zarządza „Tatrami” i do której należą działki wzdłuż Balickiej, chciała dokończyć budowę tego bloku. Krzysztof Bień wraz z synem, też architektem, stworzyli nowy projekt. - W istniejącej części jest 150 mieszkań, najwyższy garb budynku ma 42 m (14 kondygnacji). W nowym projekcie jest kolejnych 225 mieszkań, w najwyższym miejscu budynek ma 48 m (16 kondygnacji) - wylicza Bień.

Obiekt miałby kilka prześwitów, jeden wysoki na 5 pięter. Przez taki prześwit przejeżdżałyby auta, dla których zbudowano by nowy wyjazd na Balicką. W projekcie jest podziemny garaż, na dwóch dolnych kondygnacjach bloku - handel i usługi. Powstałby też wysunięty z głównej bryły 2-kondygnacyjny market z zielonym dachem. Natomiast kolejne 25 mieszkań przewidziano w drugim, okrągłym budynku obok.

Autorzy projektu otrzymali ostatnio „wuzetkę”, ale na niższą zabudowę - do 39 metrów. Nie jest prawomocna, były odwołania.

Wydaniu wuzetki sprzeciwiała się Rada Dzielnicy VI Bronowice. - Ta inwestycja to więcej samochodów, mniej zieleni, ściana betonu i niepotrzebny hipermarket - mówi radna Marta Drużkowska.

Od przedsięwzięcia odcięły się we wrześniu władze SM im. Kościuszki - radna dostała pismo z informacją, że spółdzielnia nie zamierza na dzień dzisiejszy niczego budować, oprotestowała wuzetkę.

Bień z kolei wskazuje, że projekt uszczupla zieleń osiedla tylko o pół procenta. Że dzięki centrum handlowo-usługowemu nie będzie trzeba jeździć poza osiedle na większe zakupy. Architekt uważa, że jeśli budowa „Tatr” nie zostanie ukończona, to deweloperzy będą wszelkimi sposobami dążyli do pozyskania tych terenów i zabudują je „na maksa”. - Będę przekonywał, żeby dokończyć osiedle, którego jestem twórcą - zapowiada.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 15. Co to jest andrus?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Materiał oryginalny: Os. Widok: dłuższy blok "Tatry" czy zieleń? - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkanka

Plac zabaw jest,tereny zielone są,niestety wszędzie" urzędują" psy,więc brud uniemożliwia zabawy dzieci na trawnikach,a z wydzielonego terenu dla psow mało kto korzysta,po co więc kolejny?Słuszna więc wydaje się uwaga,że ten teren wzdłuż Balickiej winien być przeznaczony pod rozsądną zabudowę.

M
Mieszkanka Osiedla

W pełni popieram decyzję Rady. Zamknięcie obecnego wjazdu skomplikuje dojazd do części osiedla a ponadto utrudni parkowanie bo samochodów mieszkańców na pewno będzie więcej niż miejsc garażowych, a ponadto dojdą samochody zaopatrzenia i klientów planowanego , dla osiedla całkiem niepotrzebnego, centrum handlowo-usługowego. Planowany obiekt spowoduje prawie całkowite zabetonowanie działki. Obietnica wysiania trawki na dachu to klasyczne mydlenie oczu.

m
mieszkaniec Osiedla

Ten skrawek zieleni powinien zostać uporządkowany i utworzony mały park. Inaczej za chwilę nie będzie czym oddychać. Popieram sprzeciw rady Dzielnicy

m
mieszkanka89

Uważam, że projektowanie nowego obiektu i zmiany układu komunikacyjnego są wybitnie niekorzystne

m
mieszkaniec

Projekt jest bardzo niekorzystny dla osiedla. Chodzi nie tylko o uszczuplenie terenów zielonych (postawienie na dachu donicy z drzewkiem, czy posianie na nim trawki dla użytkownika poziomu ziemi nie ma najmniejszego znaczenia, a projekt zakłada wybetonowanie całej przestrzeni przed nowotworzonym blokiem) ale także o zmianę układu komunikacyjnego. Zamknięcie istniejącego wjazdu na osiedle, w pobliżu bloku Balicka 14B i utworzenie drogi wjazdowej na wysokości projektowanej budowli spowoduje wydłużenie drogi dojazdu do budynków osiedla i zwiększenie ruchu wzdłuż bloków „trójek”Na Błonie , Balickiej 12 i 14 oraz przychodni , nie wspominając choćby o dodatkowych dojazdach samochodów związanych z projektowanym centrum handlowym.
Pan Bień zapomina też o tym, że upłynęło sporo czasu od początku budowy osiedla i że obecna sieć handlowa jest zupełnie wystarczająca – są dwa duże supermarkety , 3 „Żabki” nie licząc innych choćby specjalistycznych sklepów mięsno-wędliniarskich, a na obrzeżu osiedla mamy sklepy sieci Rossmann, Lidl i Pepco. W zasięgu 2-3 przystanków autobusowych są IKEA, Makro Cash, Galeria Bronowice. Również sieć usług zaspokaja potrzeby mieszkańców. Ze wszech miar zgadzam się więc z negatywną opinią Rady Dzielnicy dotyczącą tej inwestycji.

M
Mieszkanka osiedla

Jak powstało osiedle było tu dobrze mieszkac ze względu na miejsce ziesxkania i powietrze.
Teraz jest beznadziejnie. Giełda która od 3-ciej n.ranem prowadzi handel przyjeżdżają tiry z Holandii i auta z Polski Poludniowej kupujący kwiat. Nie można otworzyć okna! Dodatkowo komunikacja miejska i podmiejska /z otaczających wsi/
Osiedle Widok dookoła otoczony dużym ruchem samochodowym. Nie zgadzamy się na blokowiska dodatkowe.Więcej aut więcej ludzi.Brak infrastruktury obecnie a co potem!!!
R

M
Mieszkanka Bronowic

Być może Bień nie dokończył swojej koncepcji sprzed lat - szkoda. Widok to prawdopodobnie jedno z najlepiej zaprojektowanych osiedli nie tylko w Krakowie. Dziś jednak nie można tam stawiać kolejnego bloku. Należy natomiast uporządkować zieleń - usunąć śmieci, wyrównać ziemię, zadbać o drzewa, posadzić trawnik, może alejka, plac zabaw, wybieg. Do zastanowienia się. Natomiast kolejny blok mieszkalny nie jest tam potrzebny, a wręcz przeciwwskazany. Obecnie w Bronowicach prowadzonych jest kilka inwestycji mieszkalnych - osiedle Future City chce wybudować bloki, wielkie osiedle budowane jest "za torami" - przy hotelu Piast. W ciągu najbliższych lat w Bronowicach pojawi się kilka(naście?) tysięcy nowych mieszkańców - wraz ze swoimi samochodami. Już w tej chwili Bronowicka i Armii Krajowej mają problem z obsługą obecnego ruchu. KOlejny blok - kolejne ileś setek ludzi - to nie jest potrzebne tej okolicy. Zieleń jest tu za to na wagę złota. Nie jest też potrzebny kolejny punkt usługowo-handlowy - pusty biurowiec z napisem do wynajęcia stoi już od wielu miesięcy tuż obok myjni samochodowej. Drugi biurowiec - tuż przy wiadukcie przy Armii Krajowej/Bronowickiej - najpierw przez lata straszył niedokonczoną budową, potem był tam Onet, a potem przez rok, dwa? Trzy lata - znowu stał pusty - zanim pojawił się kolejny najemca. Kilkaset metrów dalej - tuż obok Makro - mnóstwo biurowej przestrzeni i ogłoszeń - 'do wynajęcia". Jakoś nie rozchodzą się "jak ciepłe bułeczki" te przestrzenie. Widać nie ma zapotrzebowania aż tak dużego. Czy mieszkańcy przestaną jeżdzić do Galerii Bronowickiej na zakupy - naprawdę na Widoku miałby powstać Auchan czy inny Carrefour? To by już było totalne kuriozum, a sklepy na lokalne zakupy są - duże zgromadzenie przy pętli, z drugiej strony - Rossman i Lidl, wreszcie na środku osiedla - spożywczy, poczta itp. A ludzie i tak wolą pojechać do hipermarketu po niższe ceny i zakupy nie tylko spożywcze. W tej chwili Bronowice jako dzielnica powinny sie skoncentrowac na tym, żeby starzy i nowi mieszkańcy mogli się po nich poruszać i odduchać, także odpoczywać. Ożywić - kawiarniami, placówkami związanymi z szeroko pojętą kulturą, może siłownia na powietrzu, może plac zabaw, może wybieg mniejszy dla psów (choć jeden jest, dlaczego nie drugi). Przestrzeń jest na tyle duża, że można naprawdę fajnie ją DLA ludzi zagospodarować, nie dla bloku - by potem ludzie mieli się w ym betonie dusić. Starczy. Trzeba odzyskać Bronowice dla mieszkańców - bo na razie przemieniają się w beton z korkiem. Gratuluję Bieniowi projektu Widoku. Rozumiem potrzebę dokończenia projektu sprzed lat. Ale to już nie jest to samo miejsce. Zdecydowane nie dla kolejnych bloków i dworców autobusowych/park and ride na Bronowickiej i Balickiej. Pora pomyśleć o poprawie jakości życia w dzielnicy, bo ostatnio znacznie się pogorszyła. Proszę sobie podarować komentarze - "nie podoba się, to się wyprowadź", "w mieście nie ma miejsca na zieleń" itp. - otóż jest. Wystarczy pomyśleć i rozsądnie planować. Bloków już wystarczy - wliczając w nie nowe osiedle "za torami".

A
A. K.

Jak można być tak zaślepionym chęcią zysku żeby zabudować każdy teren? Bardzo dobrze, że radna informuje o takich zagrożeniach, już jakiś czas obserwuję działania Pani Radnej: odważnie broni przed zabudową to jedyna sensowna osoba w radzie dzielnicy której coś się chce i która coś wie

M
Mieszkaniec Widoku

Mieszkam na osiedlu Widok i potwierdzam, że na tym terenie panuje bardzo duży bałagan, szczególnie widać to w lecie.Nikt nie dba o to miejsce, które jest zarośnięte, zaniedbane, brudne, czasami aż strach przechodzić obok. Jeżeli chodzi o teren dla dzieci to akurat na osiedlu jest ich kilka, a w pobliżu ruchliwej ulicy to chyba nie za dobre miejsce dla dzieci. Na osiedlu jest też bardzo duże miejsce pięknie ogrodzone i utrzymane specjalnie dla psów i dziwię się , że nie zauważył go Pan gdyż jest usytuowane niedaleko tego terenu. Jest również bardzo dużo miejsc zielonych, alejek spacerowych z ławkami, są ścieżki rowerowe. Myślę, że rozsądne zagospodarowanie tego terenu nikomu nie zaszkodzi natomiast może poprawić wygląd osiedla od ul. Balickiej.

S
SD

Chętnie kupię mieszkanie w tym nowym bloku

S
SD

Chętnie kupię mieszkanie w tym nowym bloku.

M
Mieszkaniec Osiedla

Czytam komentarze, które w większości albo są przeciwne budowie albo wskazują, że aktualnie na terenie zielonym panuje bałagan. Myślę, że jednak rozwiązaniem nie jest kolejny budynek, ale zieleń urządzona - mały park, teren zabaw dla dzieci, miejsce spacerów dla psów - po prostu miłe zielone miejsce w środku osiedla. Mieszkańcy Osiedla i lokatorzy spółdzielni powinni pilnować władze spółdzielni i potencjalnych inwestorów, by po pierwsze teren uporządkować, a po drugie by go nie zabudowywać! Ja będę pilnował! A jak reszta?? :)

B
Bronowianka

Niedopuszczalne jest zabudowanie tego terenu. Tylko zieleń, bez idiotyzmów o zamykaniu koncepcji architektonicznej i konieczności budowy sklepu

W
Waldek

Chore wizje architekta Bienia, które 45 lat mogły mieć cień uzasadnienia, dziś są niedopuszczalne. Mieszkańcy chcą mieć trochę zieleni i przestrzeni wokół, a nie tylko beton. Panie Bień - kończ waść, wstydu (sobie) oszczędź! Widzi Pan tylko mamonę, a nie dobro ludzi!

M
Mieszkaniec osiea Widok

Nie ma zgody na dalszą zabudowę osiedla Widok już teraz się dusimy. Należy doprowadzić teren zielony do porządku i przeznaczyć na teren rekreacyjny a nie budować blok!!! I to wysoki na 16 kondygnacji, mieszkańcy spokojnie obejdą się bez hipermarketu. Brawo radna !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3