FLESZ - Czy firmy zaczną zwalniać pracowników?
Swego czasu prezydent Jacek Majchrowski powiedział, że Avia mu się podoba, choć jest tam nieco "naćkane". Dla wielu Avia to symbol niekontrolowanej zabudowy Krakowa, pod dyktando deweloperów, bez planowania i uwzględniania interesu społecznego okolicznych mieszkańców. Faktem jest, że najpierw powstało osiedle, a dopiero w zeszłym roku został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Który teraz częściowo został uchylony. Ale po kolei.
Sąd uchylił zapisy planu w trzech lokalizacjach – na terenach należących do firmy Budimex Nieruchomości przy os. Avia, w rejonie tzw. górki, naprzeciwko szkoły podstawowej nr 155 (obecnie są to teraz częściowo tereny zielone) oraz na os. 2 Pułku Lotniczego (zielone tereny pomiędzy blokami nr 46 i 48).

Sąd: nie można wyznaczać terenów zielonych na prywatnym terenie
Sąd wskazał, że miasto nie może wyznaczać terenów zielonych na prywatnych działkach, w sytuacji gdy tereny te są przeznaczone pod zainwestowanie w studium zagospodarowania przestrzennego. To naczelny dokument planistyczny miasta, z którym tworzone plany miejscowe muszą być zgodne.
WSA stwierdził, że choć brak zieleni w rejonie gęstej zabudowy jest problemem i dostęp do zieleni powinien być zapewniony, to jednak należy wyważyć interes społeczny oraz indywidualny. "W państwie prawnym nie ma miejsca dla mechanicznie i sztywno pojmowanej zasady nadrzędności interesu ogólnego nad interesem indywidualnym" - czytamy w uzasadnieniu.
Prezydentowi podoba się osiedle Avia. A Wam? [ZDJĘCIA Z DRONA]
Choć wyrok jest nieprawomocny, to jednak jest dość ważny, po pokazuje, że miasto nie może zbyt swobodnie wyznaczać terenów zielonych na terenach, które nie należą do gminy. Plan "Czyżyny – os. Dywizjonu 303 i 2 Pułku Lotniczego" jak na razie obowiązuje w całości. Wyrok nie jest prawomocny, a miasto już zapowiedziało, że się od niego odwoła.
- Uzasadnienie wyroku jest analizowane i w terminie 30 dni od otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem, planowane jest złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego – mówi Dariusz Nowak, rzecznik magistratu.

Budimex z pozwoleniem na cztery bloki, ale będzie budował dwa
Niezależnie od ostatecznej decyzji NSA, pewne jest, że będzie postępować rozbudowa osiedla Avia. Chodzi o tereny pomiędzy już istniejącymi blokami Avii a osiedlem Dywizjonu 303, po północnej stronie dawnego pasa startowego lotniska w Czyżynach. Ogrodzone tereny (naprzeciwko drogerii Rossmann) należą do firmy Budimex Nieruchomości, która dysponuje ważnym pozwoleniem na budowę w tym miejscu. Powstaną na pewno dwa budynki, choć firma ma pozwolenie na cztery.
- Mamy ważne pozwolenie na cztery budynki, ale podjęliśmy decyzję o realizacji dwóch. Kolejne dwa są bowiem w kolizji z rosnącymi drzewami, na których wycinkę nie mamy zgody – mówi Andrzej Miś, rzecznik Budimex Nieruchomości. Budowa ośmiokondygnacyjnych budynków trwa. Wykonane zostały sieci podziemne oraz wstępny wykop pod budynki A i B. - Aby zapewnić maksymalną opiekę rosnącym w pobliżu drzewom, prace budowlane są prowadzone pod nadzorem dendrologicznym – dodaje.
Teren pod zieleń trzeba wykupić
Teren, który urzędnicy i radni wyznaczyli w planie pod zieleń, miasto deklarowało wykupić i urządzić. - Czekamy na sygnał ze strony miasta, czy chcą tam urządzać skwer, a co za tym idzie, wykupić teren. Padały bowiem takie deklaracje ze strony miasta. Najkorzystniej byłoby bowiem, że miasto odkupuje teren, jest jego właścicielem i urządza tam ogólnodostępny teren zielony – dodaje Andrzej Miś.
Budimex teoretycznie mógłby wybudować cztery budynki, bo ma ważne pozwolenie. W kwietniu 2018 roku urzędnicy wydali decyzję, która zmieniała pierwotne pozwolenie na cztery budynki z 2013 roku. Wersja sprzed ponad dwóch lat zakładała właśnie dwa budynki, przesunięte na terenie w taki sposób, aby chronić jak największą ilość drzew, a pozostałą część terenu przeznaczyć pod park publicznie dostępny.
Problem w tym, że pozwolenie zostało zaskarżone, a WSA w 2019 je uchylił. - Decyzja zmieniająca pozwolenie na budowę w zakresie zmiany ilości budynków z czterech do dwóch została wyeliminowana z obiegu prawnego i w związku z tym inwestor może realizować inwestycje w zakresie budowy czterech budynków, bez ochrony drzew i bez parku – mówi dyrektor wydziału architektury UMK, Dorota Zaucha-Rybka.

- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
