- Jarmark Świętojański, organizowany przez IMAGO Centrum Sztuki Ludowej w partnerstwie z Krakowskim Forum Kultury na bulwarze Czerwieńskim w nawiązaniu do wielowiekowych ludycznych obrzędów świętowania momentu przesilenia letniego, doskonale wpisuje się w nurt przywracania tradycyjnych zwyczajów oraz pielęgnowania lokalnego kolorytu Krakowa - podkreślają w krakowskim magistracie.
Celem przyświecającym organizacji jarmarku jest promocja lokalnego i regionalnego rzemiosła, unikatowego rękodzieła, autentycznej kultury ludowej, czyli wszystkiego tego, co składa się na bogatą tradycję naszego miasta i regionu.
Podczas jarmarku można zobaczyć dzieła lokalnych twórców z Krakowa i z całej Polski – ręcznie robioną biżuterię, ceramikę, ozdoby czy odzież. Można tu także znaleźć zarówno twórczość rzemieślników młodego pokolenia, jak i artystów ludowych, którzy uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez IMAGO od ponad 40 lat. Chętni mają okazję, by spróbować swoich sił w tradycyjnym rzemiośle i wykonać drewnianą rzeźbę czy koronkę klockową.
Jarmark Świętojański odbywa się w godz. 10–22.
Bulwar Czerwieński rozciąga się nad zakolem Wisły pod Wawelem, między mostami Dębnickim a Grunwaldzkim, na terenie Nowego Światu w Dzielnicy I Stare Miasto. Na terenie bulwaru zlokalizowano trzy pomniki autorstwa Bronisława Chromego: Smoka Wawelskiego, Żołnierzy Polski Walczącej oraz psa Dżoka. W 2008 roku powstała na nim także aleja gwiazd. Nabrzeże bulwaru jest miejscem cumowania barek restauracyjnych.
Bulwar Czerwieński stanowi obiekt techniki urbanistycznej na trasie Krakowskiego Szlaku Techniki utworzonego 6 kwietnia 2006 r. Prowadzi nim także rekreacyjna Wiślana Trasa Rowerowa – część europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo 4.
Dlaczego pszczoły są ważne?
