Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia prosta przed decyzją środowiskową dla "sądeczanki". Jest pozytywna decyzja Wód Polskich

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Tak ma wyglądać "sądeczanka". Budowa drogi coraz bliżej
Tak ma wyglądać "sądeczanka". Budowa drogi coraz bliżej GDDKiA
Już tylko konsultacje społeczne pozostały do wydania decyzji środowiskowej dla tzw „Sądeczanki”. Wody Polskie wydały właśnie pozytywną decyzję dla budowy długo wyczekiwanej trasy ekspresowej z Brzeska do Nowego Sącza. Był to już ostatni konieczny dokument, przed oddaniem głosu w sprawie inwestycji mieszkańcom. - RDOŚ w Krakowie ma wszystkie wymagane prawem opinie i uzgodnienia do wydania decyzji środowiskowej - poinformował poseł Jan Duda.

Decyzja Wód Polskich była już ostatnią z cząstkowych decyzji, które są niezbędne do wydania decyzji środowiskowej. - Czekaliśmy długo ponieważ trzykrotnie trzeba było uzupełniać dokumentację. Ale udało się zakończyć to sukcesem. Teraz dokumenty trafią do RDOŚ-u, a ta uruchomi konsultacje społeczne - poinformował w rozmowie z „Gazetą Krakowską” poseł Patryk Wicher.

Wiadomo, że konsultacje potrwają 30 dni. Mieszkańcy będą mogli wtedy zgłaszać swoje uwagi, a potem w zależności od ilości złożonych uwag zostaną one rozpatrzone i na ich bazie wydana zostanie decyzja środowiskowa.

- Ona otworzy całą procedurę. Optymistycznie jej wydanie to prawdopodobnie październik, a jeśli będą jakieś trudności to być może listopad. Uwagi mieszkańców pewnie się pojawią, ale mamy nadzieję, że nie przeszkodzą w tej inwestycji. Cieszymy się, że jeden z problemów zniknął, bo jest zgoda na wybudowanie tunelu pod Justem - dodaje Wicher.

Kiedy jest szansa, że przejedziemy nową trasą? Zgodnie z optymistycznym założeniem „sądeczanka” ma być gotowa w 2028 roku, a początkiem 2029 droga ma być przejezdna. Rozliczenie inwestycji potrwa zaś do 2033. Na ten cel zabezpieczono 2,5 mld złotych, a koszt budowy szacowany jest na 3 mld złotych.

Zadowolenia z postępów w kwestii budowy trasy nie kryje również poseł Jan Duda. - Cieszę się, że praca Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwiązywania Problemów Komunikacyjnych w którym pracujemy wraz z posłem Arkadiuszem Mularczykiem przynosi pozytywne efekty - przyznaje.

„Sądeczanka” będzie drogą klasy GP (główną, ruchu przyspieszonego), z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu, o długości około 50 km (w zależności od korytarza, długość odcinka waha się od 43,9 do 51,5 km). Dostępność do drogi będzie zapewniona poprzez węzły i skrzyżowania z jednoczesnym wyeliminowaniem zjazdów.

- Sądeczanka i trasa Podłęże-Piekiełko to dwie najważniejsze dla Sądecczyzny inwestycje. Otworzą bramy dla turystyki i możliwa będzie lepsza wymiana studentów. To też dla mieszkańców lepsze możliwości podejmowania pracy i rozwoju - dodaje Wicher i podkreśla, że finansowanie inwestycji jest zapewnione.

Niewątpliwie zaletą wybudowanie „sądeczanki” będzie również poprawa bezpieczeństwa. Spora ilość wypadków utrzymuje się niestety od dłuższego już czasu. DK75 zbiera śmiertelne żniwo i jest to jedna z tych tras, na których nader często dochodzi do kolizji i wypadków, niestety również ze skutkiem śmiertelnym.

Obowiązujące na tym odcinku ograniczenie prędkości do 70 km/h jest przez kierowców nagminnie ignorowane, a jak wynika z danych policyjnych, to właśnie nadmierna prędkość jest tam przyczyną większości zdarzeń drogowych. O osobach, które straciły tam życie, przypominają przydrożne krzyże.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska