https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: fotograficzne tablice pamięci

(mon)
Oprócz głównych uroczystości upamiętniających 65. rocznicę oswobodzenia KL Auchwitz i miasta Oświęcimia będzie wiele dodatkowych. W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży 25 stycznia o godz. 18 zostanie otwarta wystawa "Nasze tablice pamięci".

Ekspozycja składa się z ponad 40 czarno-białych fotografii autorstwa Mirosława Sadeckiego. - To poetycko-dokumentalna opowieść o cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ulicy Okopowej - tłumaczy Joanna Klęczar, historyk sztuki.

Założony w 1799 roku cmentarz należy do największych nekropolii żydowskich na świecie. Stanowi jeden z niewielu zachowanych po II wojnie światowej duchowy i materialny pomnik Żydów polskich, ich dziedzictwa i tradycji. Jest miejscem spoczynku wielu wybitnych postaci społeczności żydowskiej w Polsce, m.in. Izraela Jehoszua Pereca, Estery Rachel Kamińskiej, prof. Majera Bałabana i dr. Ludwika Zamenhofa.

- Wystawa "Nasze tablice pamięci" ma na celu, za pośrednictwem piękna zawartego w fotografiach, przywołanie pamięci o wspólnej polsko-żydowskiej historii - mówi Joanna Klęczar. Dodaje, że to opowieść o Polsce wielokulturowej, w której możliwe było harmonijne współistnienie różnych społeczności.

Mirosław Sadecki jest absolwentem Media Design Akademie w Monachium. Przeszedł gruntowną szkołę Bauhausu, gdzie zdobył podstawy kompozycji obrazu, studium form, typografii i koloru. Zajmuje się grafiką użytkową i fotografią. Jest laureatem międzynarodowych konkursów w Niemczech i USA. Należy do monachijskiej grupy twórców AKKU.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska