W niedzielę przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Z tej okazji odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tego największego światowego konfliktu oraz wydarzenia przypominające wrzesień 1939 roku.
Tradycyjnie główna część miejskich obchodów w Oświęcimiu odbędzie się 1 września w południe na placu Kościuszki.
W Muzeum Zamek natomiast już w czwartek otwarta została wystawa „Nikt nie wierzył... a jednak wojna” z relacjami świadków opisujących pierwsze dni po niemieckiej napaści oraz archiwalnymi zdjęciami, m.in. wysadzonego mostu Piastowskiego.
Oprócz tego przedstawiony został zarys historii kilku formacji zbrojnych, związanych z miastem, ze szczególnym uwzględnieniem II batalionu 73. pułku piechoty, który stacjonował w przedwojennych koszarach oświęcimskich od 1926 roku. Z kolei w piątek odbyła pierwsza część rodzinnej ścieżki historycznej, czyli warsztaty związane tematycznie ze wspomnianym 73. pułkiem piechoty, na które muzeum zaprosiło dzieci i młodzież wraz z rodzicami i opiekunami. Uczestnicy mieli możliwość m.in. poznania zawartości żołnierskiego plecaka, zwiedzenia nowej wystawy i zobaczenia z bliska tankietki. Wystawa będzie czynna do 2 lutego.
Z kolei w następny czwartek, 5 września, muzeum organizuje szkolną ścieżkę historyczną dla dzieci w wieku przedszkolnym, grup „zerowych” oraz uczniów szkół podstawowych.
- Pamiętacie Chrzanów z czasów sprzed Kasztelani? Był tam stary szpital
- Energylandia. Pracownicy muszą podpisać deklarację wiary?
- Nie uwierzycie, te budynki ruiny są w centrum Chrzanowa!
- Też chcą żyć z turystów bawiących się w parkach rozrywki
- Archiwalne zdjęcia uczniów olkuskiego "Mechanika" z lat 90.
- Najlepsze miejsca na grzyby w regionie
Czołg stanął na dziedzińcu zamku w Oświęcimiu. Wystawa z oka...
WIDEO: Jakie hasła zabezpieczają nas w sieci?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
