Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Muzeum Auschwitz będzie znów dostępne dla odwiedzających przez cały tydzień. Obowiązywać będzie wcześniejsza rezerwacja [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach maksymalnie 15-osobowych. Zmniejszona jest także liczba osób łącznie przebywających na terenie Miejsca Pamięci
Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach maksymalnie 15-osobowych. Zmniejszona jest także liczba osób łącznie przebywających na terenie Miejsca Pamięci Archiwum Gazeta Krakowska / Bogusław Kwiecień
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau będzie otwarte dla odwiedzających znów przez cały tydzień. Nastąpi to od 14 czerwca, ale w godzinach popołudniowych w związku z państwowymi uroczystościami 81. rocznicy pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. Wejście na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie kart wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w internecie.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Od 14 czerwca Muzeum Auschwitz otwarte przez cały tydzień

Przez ostatni miesiąc po zniesieniu części obostrzeń sanitarnych Muzeum Auschwitz-Birkenau było dostępne dla odwiedzających tylko w weekendy. Od 14 czerwca ponownie będzie przez cały tydzień.

Ze względu na zaplanowane 14 czerwca państwowe uroczystości 81. rocznicy pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz, zwiedzanie Miejsca Pamięci będzie możliwe tego dnia od godziny 14.

– Ograniczenie dni otwarcia traktowaliśmy jako rozwiązanie wyjątkowe i tymczasowe związane z sytuacją wywołaną pandemią. W ostatnich tygodniach liczba odwiedzających w weekendy zdecydowanie wzrosła. Dlatego też wracamy do całotygodniowej dostępności dla odwiedzających

– powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Rezerwacje do Muzeum Auschwitz przez internet

Rezerwacji na zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Tam także znajduje się regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną.

- Zasady zwiedzania są przystosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych, bowiem zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci to jedno z najważniejszych zadań w czasie trwającej pandemii

podkreślają w Muzeum Auschwitz.

Wejście na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie kart wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w internecie.

- Niezarezerwowane karty wstępu będą dostępne w muzeum dniu wizyty, jednak przyjeżdżającym bez rezerwacji nie możemy zagwarantować możliwości wejścia na teren Miejsca Pamięci - dodają w placówce.

Zwiedzanie w ograniczonych grupach

Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywa się w grupach maksymalnie 15-osobowych. Zmniejszona jest także liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający mogą także musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny - zarówno przed wejściem do muzeum, jak i podczas zwiedzania.

Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. Mierzona będzie również temperatura osób wchodzących. W kilku miejscach zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.

Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w której stykają się ze sobą odwiedzający Muzeum. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy Muzeum noszą podczas oprowadzania maski, a odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Odwiedzający mogą też korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack.

W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I ustawione są tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historie oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, np. podziemia bloku 11.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska