Przed Centrum Obsługi Turystów stanęła rzeźba charakterystycznego odwróconego B z napisu nad bramą obozu Auschwitz „Arbeit macht frei”.
Dwumetrowy pomnik zatytułowany „To B remembered” według projektu francuskiej artystki Michele Deodat, wykonali w 2013 roku młodzi praktykanci Volkswagena AG. Od lat przyjeżdżają oni do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Tutaj, jak podkreśla Joanna Klęczar z działu komunikacji oświęcimskiej placówki, poznają tragiczną historię byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, spotykają się z ocalałymi, a jednocześnie pomagają w utrzymaniu Miejsca Pamięci.
Ważąca pięć ton rzeźba jest ich hołdem dla ofiar obozu. Była już prezentowana m.in. w Berlinie, Paryżu, Brukseli, a teraz Międzynarodowy Komitet Oświęcimskim postanowił, że przez pół roku będzie eksponowana na placu Centrum Obsługi Turystów w Brzezince. Jej główny elementem jest odwrócona litera B jak w napisie nad obozową bramą w Auschwitz I.
Więźniowie obozu, którym esesmani kazali go zrobić, specjalnie odwrócili literę B do góry nogami, by wyrazić w ten sposób swoją wolę przeżycia, przezwyciężenia strachu, odwagi i sprzeciwu wobec cynicznego kłamstwa, jakie w tym miejscu kryło się w napisie „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym).
Został wykonany w obozowej ślusarni. Litery wycinał więzień, mistrz kowalstwa artystycznego Jan Liwacz (nr obozy 1010).
Więźniowie codziennie widzieli napis wychodząc rano do pracy w komandach i wracając wieczorem do obozu.
Od 2010 roku Międzynarodowy Komitet Oświęcimski przyznaje statuetki rzeźby „to B remembered” osobistościom, które postępują zgodnie z ideą ocalałych z Auschwitz „Nigdy Więcej!”.
Po Brzezince kolejnym miejscem prezentacji pomnika będzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Tak dawniej w Krakowie celebrowano Święto Niepodległości. 11...
WIDEO: Jak wykonać maszt z flagą w ogrodzie?
Autor: TVN Meteo, x-news